Czy jestem w ciąży?

Najczęściej kobieta dowiaduje się o ciąży w momencie, gdy spóźnia się jej miesiączka. Okres ten, zwykle, charakteryzuje się stresem i ciągłym zastanawianiem się, dlaczego jeszcze się nie pojawiła. Czasem wystarczą już dwa lub trzy dni spóźnienia i pojawiają się myśli o potencjalnej ciąży. I w tym miejscu należy podzielić kobiety na dwie grupy – te które potajemnie liczą, że to ciążą i te, które się modlą, żeby spóźniona miesiączka symbolizowała coś innego.

Reklama

Kobieta w ciążyNiestety, kobieta dowiaduje się o ciąży średnio dopiero w czwartym, piątym lub nawet szóstym tygodniu, podczas gdy bardzo istotne jest, aby w początkowym okresie odpowiednio się odżywiać i dbać o siebie. 1 miesiąc ciąży to czas, w którym rozwija się zarodek. To właśnie wtedy genetyka zaczyna działać. Ustala się kolor oczu i włosów dziecka, a także jego płeć. Już wtedy zarodek dziedziczy niektóre cechy charakteru, a także podatność na choroby występujące w rodzinie. W trzecim tygodniu zaczyna bić serce przyszłego dziecka. Wszelkie komórki grupują się i zaczynają się z nich formować poszczególne części ciała. Odpowiadają za rozwój kości, mózgu, a także tworzenie się skóry.

Pod koniec 1 miesiąca ciąży dziecko jest już dziesięć tysięcy razy większe, niż w dniu poczęcia. Każdego dnia jest coraz większe.

Organizm każdej kobiety reaguje inaczej. Można jednak ustalić pewne statystyczne objawy i powody samopoczucia. Dlatego też u wielu kobiet pojawia się przewlekłe zmęczenie spowodowane zwiększoną ilością hormonów, nudności i mdłości, które mogą szybko zniknąć, ale mogą też trwać nawet do drugiego trymestru ciąży. Początkowy etap ciąży może również powodować zwiększoną temperaturę ciała, co przypomina grypę. Temperatura może stale wynosić 37,4 °C, a ciało może być obolałe. Nie należy jednak wtedy przyjmować żadnych leków.

Zmiany zachodzące w macicy mogą powodować zwiększenie parcia na pęcherz. Można więc odczuwać znacznie częstszą potrzebę oddawania moczu, ponieważ nerki będą od teraz pracować inaczej. Rosną również piersi, są bardziej obfite oraz dużo bardziej wrażliwe na dotyk.

Należy pamiętać, że każdy miesiąc ciąży jest dla jej prawidłowego noszenia tak samo ważny i należy o siebie dbać.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz