Czy ryczałt ewidencjonowany się opłaca?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to forma opodatkowania przeznaczona dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą lub też uzyskują przychód z tytułu umowy najmu, dzierżawy lub innych umów tego typu. Wiele podatników wybiera właśnie tę formę, gdyż uzależnia ona wysokość odprowadzanego podatku od formy prowadzonej działalności gospodarczej – nie zaś np. od uzyskiwanych dochodów.

Reklama

Wybór formy opodatkowania

Osoba prowadząca swoją działalność gospodarczą może zdecydować się na jedną z czterech form opodatkowania: rozliczenie ogólne z zastosowaniem skali podatkowej, podatek liniowy, karta podatkowa oraz ryczałt ewidencjonowany. Pierwsze z nich wiąże się z istnieniem progu podatkowego, którego przekroczenie znacząco zwiększa stawkę podatku (z 18 na 32 proc.). Taka forma opodatkowania ma więc działanie demotywujące. Inaczej sprawa wygląda w przypadku karty podatkowej, która jest bardzo atrakcyjna, jednak nie każdy przedsiębiorca może z niej korzystać. Podatek liniowy (19 proc.) jest z kolei atrakcyjny jedynie dla osób uzyskujących naprawdę wysoki dochód – znacząco przekraczający próg podatkowy. Natomiast ryczałt umożliwia wybór stawki podatku wynoszącej od 3 proc. w przypadku działalności gastronomicznej do aż 20 proc. w przypadku przedstawicieli wolnych zawodów.

Czy faktycznie taki opłacalny?

Ryczałt ewidencjonowany oferuje dużo niższą stawkę podatku. Jednocześnie formularz związany z tym podatkiem, PIT-28, nie umożliwia korzystania z ulgi prorodzinnej czy też np. rozliczania kosztów uzyskania przychodów. Dlatego też, warto zauważyć, że przejście na ryczałt ewidencjonowany powinno być poprzedzone dokonaniem obliczeń i symulacji dla konkretnego biznesu danego przedsiębiorcy.

Powiadom organ skarbowy

Nie zmienia to faktu, że w wielu przypadkach ryczałt ewidencjonowany jest bardzo atrakcyjną formą opodatkowania. Jeżeli więc zdecydujemy się na ten sposób odprowadzania daniny na rzecz państwa, trzeba pamiętać o konieczności złożenia oświadczenia, w którym informujemy o przejściu na ryczałt. Przy zakładaniu firmy musimy to zrobić w dzień założenia działalności, zaś najpóźniej w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli przechodzimy na ryczałt, w przypadku już prowadzonej firmy, zgłoszenia takiego należy dokonać do 20 stycznia roku, z którego przychody chcemy rozliczać w ten sposób. Inaczej wygląda sprawa w przypadku uzyskiwania przychodu w związku z umową najmu lub dzierżawy, kiedy to zgłoszenia należy dokonać do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano przychód.

Stopka autorska: PIT 28 na doktorpit.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz