Czy sny przepowiadają przyszłość?

Wiele osób zadaje sobie niejednokrotnie pytania, na które zapewne nigdy (a przynajmniej za życia) nie pozna odpowiedzi, a nawet nie podejmuje żadnych działań, aby je poznać… Dzisiaj spróbuję odpowiedzieć na pytanie, czy sen może w jakimkolwiek stopniu przepowiadać naszą przyszłość, czy są to tylko zlepki jakichś zdarzeń z naszego codziennego życia, nasze senne deja vu.

Reklama

śpiąca kobietaPrzeprowadziłam kilka testów, które miały pomóc mi wyciągnąć odpowiednie wnioski. Na samym początku postanowiłam zapamiętać jak najwięcej szczegółów z mojego marzenia sennego, a potem przeglądałam sennik,  zawierający szeroko opisane symbole senne, dzięki któremu udało mi się wyjaśnić sporo moich wątpliwości. Jednak wyrywkowe pamiętanie pewnych sytuacji z marzenia sennego nie doprowadziło mnie do odpowiednich wniosków, nawet specjalistyczna literatura nie pomogła mi w rozwiązaniu mojego problemu.

Mam jednak szczerą nadzieję, że w końcu jakiś naukowiec zdecyduje się na szersze badania na temat świadomości i nieświadomości człowieka oraz spróbuje dotrzeć do najskrytszych jej pokładów. Może uda się udowodnić, że wszyscy posiadamy duszę, a sen jest tylko częścią tego, co powinniśmy umieć wykorzystać, czyli umiejętnością tworzenia nierealnych obrazów.

Na moje pytania zapewne długo nikt nie będzie próbował udzielić odpowiedzi, nawet w kręgu moich znajomych nikt nie chce podjąć ze mną dyskusji. Próbowałam na ten temat rozmawiać z naszymi polskimi badaczami oraz naukowcami, ale niestety są bardzo sceptycznie nastawieni do tej tematyki i mają ograniczoną wiedzę związaną z tymi zagadnieniami.

Jednym z moich marzeń byłoby uczestniczenie w największych badaniach, jakie są przeprowadzane za oceanem, tam całkiem inaczej spogląda się na samą świadomość o tym, czym jest sen. Badacze potrafią być bardziej obiektywni i nie oceniają nadto wszystkich zagadnień, jakie są poruszane, nawet tych nierealnych. Wiem, że czasem uciekanie daleko w sen pomaga zapomnieć o problemach, szkoda tylko, że trwa on tak krótko, i to kolejna zagadka, którą może kiedyś uda mi się rozwiązać.

Dlaczego sen jest tak ciekawym tematem? Jeszcze nikt ani nikt nie odkrył jego prawdziwego sedna, nie wiadomo, jak można go zdefiniować, zresztą nawet jeżeli już uda się tego dokonać, to czy będzie to definicja zgodna z tym, co zakładamy? Jest, tak jak już wspominałam, wiele pytań,  na które nie ma jeszcze odpowiedzi, a jeżeli są, to nie zawsze jednak rzetelne i w jakikolwiek sposób potwierdzone, tym bardziej naukowo…

Stopka autorska: sennik – http://www.sennik.info

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 3.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz