Czy warto teraz kupować mieszkanie?

Jeszcze kilka lat temu na rynku panował prawdziwy boom na mieszkania. Kupowaliśmy zarówno te nowe, jak i z rynku wtórnego. Deweloperzy zaczęli mnóstwo nowych inwestycji, a ceny również poszły w górę.

Reklama

Czy jednak dzisiaj sytuacja jest podobna? Co prawda nadal trzeba wskazać, że koszt kupna własnej nieruchomości nie poszedł znacząco w dół, ale pojawiły się pewne obniżki, to jednak sprzedaż mieszkań zmalała. Z czego to wynika? Przede wszystkim z kryzysu, którego co prawda wielu z nas nie odczuwa bezpośrednio, ale dotyka on na przykład banki, które nie pożyczają nam już pieniędzy tak łatwo. Jeśli interesują nas np. mieszkania we Wrocławiu, to za średniej wielkości lokal przyjdzie nam zapłacić około trzystu tysięcy złotych, a za większe nieruchomości oczywiście proporcjonalnie wyższą cenę.

Tak duże kwoty oznaczają nieraz konieczność zadłużenia się na przynajmniej dwadzieścia lat, więc jest to duże ryzyko zarówno dla banków, jak i dla kredytobiorcy, który nigdy nie wie, co zdarzy się za jakiś czas, jeśli chodzi o jego źródła dochodu. Wprowadzone na początku 2012 roku zmiany rekomendacji skierowanych dla banków jednoznacznie wpływają na mniejszą liczbę udzielanych kredytów, dlatego też więcej osób decyduje się na razie na mieszkania do wynajęcia czy też odkłada realizację swoich marzeń na później.

Zatem widzimy, że nawet w sytuacji, w której ceny nieruchomości spadają, nie zawsze można kupić je dla siebie, szczególnie jeśli nie dysponuje się odpowiednią ilością pieniędzy, przynajmniej na wkład własny, dlatego też w ostatnich miesiącach ceny mieszkań chociaż są niższe, to jednak nie przekładają się na ich szybszą sprzedaż. Bardzo dużą popularnością cieszą się przy tym kawalerki, mniejszą duże apartamenty, co wynika także z ich cen, dlatego też poszukując dla siebie czegoś interesującego, ale nie mając do dyspozycji dużej ilości pieniędzy, powinniśmy raczej poszukiwać mieszkań o mniejszej powierzchni i zlokalizowanych nie w samym centrum, ale w dzielnicach nieco od niego oddalonych, gdzie są one tańsze.

Stopka autorska: mieszkania we Wrocławiu – http://mieszkania-wroclaw.biz.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz