Czy zabrać dziecko na pogrzeb?

Pogrzeb bliskiej osoby to bolesna uroczystość. Czasami zdarza się że wśród najbliższej rodziny znajdują się małe dzieci. Decyzja o ich uczestnictwie w ceremonii to często sprawa kontrowersyjna. Do jej podjęcia niezbędne jest rozpatrzenie kilku czynników.

Reklama

smutne dzieckoDziecko na pogrzebie to temat wielokrotnie poruszany przez psychologów i rodziców. Sprawa jest poważna, zwłaszcza gdy jest to pierwsze zetknięcie małego człowieka ze śmiercią. Odejście bliskiej osoby to dla dziecka niewątpliwa trauma. Pogrzeb może spotęgować stres i przerażać, ale może również stać się ważnym punktem oswajania nieznanego i zdobywania wiedzy na temat śmierci.

Decydując się na uczestnictwo dziecka w pogrzebie warto najpierw z dzieckiem porozmawiać. Niezależnie od wieku maluch powinien wiedzieć, że ceremonia pogrzebowa w której będzie brał udział jest bardzo poważnym i smutnym wydarzeniem. Dzięki temu uniknie się niezręcznych sytuacji, w których dziecko np. zacznie radośnie dokazywać w obecności żałobników. Warto zastanowić się, co może być dla dziecka nieprzyjemnym przeżyciem i oszczędzić mu niepokojących widoków, zwłaszcza jeśli jest ono wrażliwe. Przerażającym może być, np. zdarzenie, w którym pogodna zazwyczaj i uwielbiana przez dziecko osoba wybucha płaczem lub traci panowanie nad emocjami. Traumą może również być zobaczenie nieboszczyka w otwartej trumnie lub składanie trumny do grobu.

W zależności od wieku warto wytłumaczyć dziecku na czym polega ceremonia żałobna. Pozwoli to na uniknięcie kłopotliwych pytań w trakcie uroczystości. Dziecko nie dozna tez szoku. Pamiętajmy, ze pogrzeb to dla dziecka również nowe miejsca – kaplica, cmentarz, a nawet dom pogrzebowy. Dobrym rozwiązaniem jest ich wcześniejsze odwiedzenie, tak by we właściwym czasie malec nie czuł się w nich nieswojo.

Warto również pomóc dziecku pożegnać się z odchodzącą osobą. W tym celu można poprosić by malec przygotował specjalną laurkę pożegnalną, pomógł złożyć kwiaty na grobie lub, już po ceremonii, zapalić znicz na grobie. Takie postępowanie z pewnością pozwoli dziecku na oswojenie się z sytuacja pogrzebu, pozwolą tez oswoić się z trudnym tematem śmierci.

Stopka autorska: Pogrzeb – http://www.styx.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz