Czy żarówki LED SMD są lepsze?

Diody LED SMD są przystosowane, w odróżnieniu od innych rodzajów diod, do montażu powierzchniowego i to właśnie odróżnia je od diod różnorodnego typu.

Reklama

żarówka led smd

Skrót SMD oznacza z angielskiego Surface Mount Device. Diody te są oznaczane także jako LED SMT ( z angielskiego Surface Mount Technology). Nie różnią się one od innych diod, jeśli bierzemy pod uwagę takie uwarunkowania jak wydajność, jakość czy barwa emitowanego światła. Ich zaletą są niewątpliwie niewielkie rozmiary, które pozwalają na montowanie ich w miejscach, które są trudno dostępne.

Zasada działania diod LED SMD, opiera się, podobnie jak w przypadku innych żarówek tego typu, na zjawisku luminescencji. Mają one w porównaniu do zwykłych diod podobną sprawność, żywotność oraz rodzaj barwy światła. Dużym minusem diod LED SMD – przynajmniej w moim odczuciu jest ich większe narażenie na uszkodzenia, spowodowane tym, że większość diod tego typu nie posiada osłony, chroniącej przez zawilgoceniem, uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak na przykład zadrapanie czy przed promieniowaniem ultrafioletowym. W związku z tym należy pamiętać o tym, że muszą one być zabezpieczone poprzez odpowiedni rodzaj klosza, który nie dopuszcza do uszkodzeń. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że kontakt człowieka z stykami diody LED, które nie są zabezpieczone, może skończyć się niezbyt dobrze. Tak więc brak osłony stwarza niebezpieczeństwo dla człowieka oraz może, choć nie musi, być przyczyną krótszej żywotności żarówki LED SMD. Podsumowując można powiedzieć, ze jedyną ważną różnicą pomiędzy diodami LED SMD a innymi jest sposób ich montowana, a nie inne parametry.

Stopka autorska: żarówki LED SMD – http://www.lumenmax.eu

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.2/10 (liczba ocen: 5)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz