Czym jest coaching?

Coraz popularniejszy, ale coraz bardziej zróżnicowany. Obok profesjonalistów, którzy ciągle doskonalą swoje umiejętności funkcjonuje na rynku grupa ludzi, którzy za coachów się podają, ale z prawdziwymi niewiele mają wspólnego. Czego więc nie powinien robić coach?

Reklama

Współczesny coaching

Nieporozumienie wynika z popularności. Im więcej mówi się o coachingu, im bardziej coaching staje się popularny, tym więcej jest osób, które uważają, że mogą na tej fali zbudować swoją pozycję. Bardzo często są to ludzie o marnych kwalifikacjach, bez osiągnięć ani podstawowej wiedzy. Pokusa nazwania się coachem jest jednak tak silna, że zapominają o tym, że zawód ten, jak każdy inny zresztą, wymaga odpowiedniego przygotowania.

Tacy ludzie popełniają często błędy, z których jednym z podstawowych jest próba zrobienia z coachingu czegoś w rodzaju szkolenia prowadzonego jeden na jednego. Tacy ludzie mają tendencję do oceniania, doradzania i w ogóle wchodzenia zbyt głęboko w to, czym powinien zajmować się klient. Taki coaching oczywiście nie przynosi pozytywnych rezultatów. Dobry coach będzie słuchał, pytał i analizował. Ewentualnie dawał zadania. Nie będzie próbował naprawiać klienta ani nawracać go na własne przekonania.

Problem z tą dziedziną jest też taki, że coaching nie jest zawodem, który może wykonywać każdy. Choćby bowiem najbardziej uzdolniony, choćby wyjątkowo kreatywny, ale pozbawiony umiejętności komunikacji człowiek nie da sobie rady. Umiejętność rozmawiania, słuchania i budowania relacji jest tu kluczowa.

To jednak nie wszystko. Błędy popełniane w trakcie coachingu mogą być znacznie poważniejsze. Częstą pomyłką jest na przykład niedokładnie określenie celu, który chce osiągnąć klient. W takim wypadku coachingi będą zupełnie nieefektywne. Zamiast poprawić kondycję klienta, będzie go kosztował stratę czasu i pieniędzy. Ważne jest, aby wyznaczony cel był rzeczywiście prawdziwym celem klienta, tak aby ta osoba widziała realne korzyści i czuła potrzebę jego osiągnięcia.

Coaching to rozmowy. Rozmowy, które odbywają się regularnie. Jeśli coach nie przywiązuje do tego wagi, to po co właściwie zaczyna pracę? Co więcej, jeśli coach nie przywiązuje wagi do tego, co dzieje się z klientem w okresie między sesjami. Czy przerabia to, co zostało powiedziane? W jaki sposób podejmuj decyzje? Czy podejmuje kroki prowadzące do osiągnięcia wyznaczonego celu? Niedopatrzenie lub pominięcie takich działań sprawi, że praca coacha będzie nieefektywna.

Na koniec warto wrócić do istoty tego, czym jest coaching, a mianowicie – zadawania pytań. Jest rzeczą ludzką reagować na to, co mówi druga osoba. Jednak w przypadku coacha odpowiedzi nie powinny dzielić się na dobre i złe. Powinny zostać po prostu odpowiedziami. Co więcej, same pytania muszą być zadawane jedynie wtedy, kiedy prowadzą do osiągnięcia jakiegoś rezultatu. Ciekawość oznacza tu drogę do piekła.

Coaching to nie jest prosta praca, która zająć się może każdy, zwłaszcza wtedy, kiedy chce podbudować swoją pozycję czy własne ego. To trudna dziedzina, wymagająca i rządząca się określonymi zasadami.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.3/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz