Czym jest folklor?

Nasza wiedza na temat folkloru, często kończy się na rozpoznaniu lokalnego stroju ludowego i ewentualnie kilku pieśniach ludowych. Tym czasem wiele krajów świata, może poszczycić się wspaniale rozwiniętą gałęzią kultury jaką jest folklor.

Reklama

folklorPolska również ma do zaoferowania wiele ciekawych i wartych zapamiętania elementów, tej części tradycji. Zanim zagłębimy się w to co oferuje nam folklor, musimy najpierw przypomnieć sobie czym owa dziedzina tak naprawdę jest.

Folklor to z angielskiego termin oznaczający „wiedzę ludu.” Termin ten do obiegu został wprowadzony w XIX wieku. Swoim zasięgiem obejmuje najstarsze elementy kultury, takie jak: legendy, przysłowia, pieśni, starą muzykę i taniec ludowy, obrzędy, zwyczaje i święta. Folklor to również rękodzieła ludowe takiej jak:  stroje ludowe, rzeźby czy potrawy.

W wieku miłującym globalizację, świat w różny sposób próbuje zatrzeć różnice kulturowe występujące pomiędzy narodami. Jednocześnie wystawiając na zatracenie tradycję i wartości kulturowe danego narodu. Warto pamiętać, że obecnie zarówno europejska jak i amerykańska kultura masowa, wiele zawdzięcza i wiele czerpie z tradycji narodów europejskich. Po mimo narastającej globalizacji nie potrafimy czerpać z innych narodów tego co najlepsze, czyli zamiłowania do własnej kultury. Z zachwytem przyjmujemy zwyczaje narodów azjatyckich, nie zastanawiając się nad tym co dzieje się z naszą polską tradycją. Multikulturowy świat uczy młodych ludzi tolerancji i szacunku do tego co odmienne.  W świecie jednorodnym, często więc monotonnym, człowiek nie będzie wstanie rozwinąć swojej wyobraźni.

Dlatego tak niezwykle ważna jest praca Ludowych Zespołów Pieśni i Tańca, które swoją pasją i poświęceniem, nieustannie dbają o podtrzymywanie tradycji i kultury. Polska jako kraj, jest zróżnicowana etnicznie, dzięki czemu nasz folklor jest różnobarwny i bogaty. Elementy kulturowe innych nacji odbiły swoje piętno na tradycjach poszczególnych grup etnograficznych. Dlatego strój łowicki tak różni się od strojów kurpiowskich, mimo że obie grupy pochodzą z Mazowsza. Ważne jest abyśmy umieli dostrzegać, te elementy kultury, które na co dzień nie są widoczne. Aby tradycja, o którą potrafimy dbać w święta, była pielęgnowana codziennie.

Szansą dla polskiego folkloru jest zwiększająca się świadomość młodych ludzi. Tych którzy widzą minusy pędzącej globalizacji, niszczącej narodowe więzy i tradycje. Świat bez granic, w którym kultury się przenikają może być intrygujący. Ale tylko świat różnorodny i multikulturowy, może być światem pięknym i ciekawym. Na koniec przychodzą mi na myśl pewne słowa. „Jeżeli wszystko jest super, to nic nie jest!”.

Stopka autorska: folklor – http://www.polskatradycja.pl/folklor-regionalny.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.7/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz