Czym jest pedagogika?

Pedagogika jest bardzo szeroką dziedziną naukową. Tak na prawdę leży na pograniczu nauk humanistycznych i ścisłych. Wielu myśli, że to tylko nauka o wychowaniu, jednak podłoże biologiczne jest równie ważne co psychologiczne. Poznanie budowy mózgu jest niezbędne w pracy pedagoga, ponieważ dostarcza wielu informacji o zachowaniu i predyspozycjach wychowanków.

Reklama

Prace z pedagogikiPedagogikę ogólną tworzą dwa trzony naukowe: filozofia i psychologia. Filozofia dostarcza wiedzy etycznej, ukierunkowuje wartości w edukacji, oraz cele wychowania i edukacji. Psychologia natomiast uzupełnia pedagogikę w wiedzę o motywach zachowań różnego rodzaju, pokazuje jak w rozmaitych sytuacjach potrafi zachować się człowiek, tłumaczy dlaczego postąpił tak a nie inaczej.

Pedagogika jest powiązana również z innymi dyscyplinami naukowymi takimi jak komunikacja interpersonalna, andragogika, socjoterapia, socjologia wychowania i wiele innych. Badań społecznych, na których się opiera, w dużej mierze dostarcza socjologia, która jest nauką czysto empiryczną. Dzięki badaniom poznajemy wycinek rzeczywitości społecznej, co więcej dowiemy się jakie są faktyczne opinie społeczeństwa na dany temat, zrozumiemy pewne zachowania badanych osób. Pedagogika to nie tylko szkoła i potocznie rozumiane wychowanie i nauczanie, to także role i relacje społeczne, motywy postępowania, predyspozycje pojedynczych ludzi, grup i całych społeczności.

Pisanie prac z pedagogiki dla studentów tej pięknej i niezwykle zawiłej nauki jest często utrapieniem. Jednak to tylko pozorna trudność. Obecnie Internet jest obfity w wysokiej wartości literaturę naukową, która wspomoże nas w pisaniu prac. W Internecie i w uniwersyteckich bibliotekach cyfrowych możemy znaleść również wysokiej jakości artykuły, które zawierają refleksje i często wyniki badań dotyczące bieżących spraw społecznych, stanowiących doskonałe tematy na prace z pedagogiki. Musimy tylko pamiętać o zastosowaniu przypisu i informacji o używanej publikacji w naszej bibliografii.

Sama nauka pedagogiki jest wielką przyjemnością. W wielu wypadkach jest też po prostu okresem autorefleksji, momentem kiedy młody człowiek, świeżo po szkole ponadgimnazjalnej, po raz pierwszy styka się z wartościową wiedzą o wnętrzu człowieka. Studiowanie nauki o wychowaniu może być niezwykłą przygodą i wyzwaniem, a w przyszłości, po otrzymaniu dyplomu z pedagogiki, może okazać się wartościową drogą życiową, która będzie obfita w zachowania altruistyczne i pomaganie innym.

Stopka autorska: prace z pedagogiki – http://notatkuj.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.7/10 (liczba ocen: 6)


komentarze 2

  1. avatar

    Zastanawiałem się czy iść na pedagogikę, ale tam chyba rzadko można spotkać facetów. Interesujący kierunek, chociaż mało przyszłościowy.

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: +1 (from 3 votes)
  2. avatar

    No rzeczywiście na pedagogice same dziewczyny. Ale czy to źle? 😉

    Kierunek ciekawy, aczkolwiek niektóre przedmioty, jak np. historia wychowania – tragedia, dramat i masakra w jednym.

    Mimo wszystko polecam studiowanie pedagogiki 🙂

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: +2 (from 2 votes)

Dodaj komentarz