Czym jest termowizja?

Dzięki nowoczesnej technologii, termowizja znalazła swoje zastosowanie w wielu dziedzinach życia – mi.in. w budownictwie. Niestety jeszcze wiele osób nie wie jakie przynosi korzyści i w czym tak naprawdę może nam pomóc.

Reklama

Zdjęcie z badania termowizyjnegoW wielu budynkach występują wszelkie nieszczelności, niedokładnie wykonane są konstrukcje i instalacje danego budynku. Dzięki termowizji można ten proces zauważyć za pomocą specjalistycznych kamer, które wskażą wszelkie wady. Takie rozwiązanie pozwala na podjęcie konkretnych kroków zmierzających bezpośrednio do długotrwałego usunięcia danej nieprawidłowości. Poniżej przykład zdjęcia z badania termowizyjnego, na którym widać wadę w mieszkaniu klienta.

Dzięki termowizji oszczędzamy czas oraz pieniądze, które bardzo łatwo stracić poprzez nieuwagę i zaniedbanie jeśli w porę nie zapobiegniemy usterkom i awariom.

Termowizja inaczej zwana też termografią jest przede wszystkim metodą, która dostarcza bezdotykowego pomiaru temperatury obiektu za pomocą kamery rejestrującej i obrazującej jej rozkład. Jest to możliwe, ponieważ każdy przedmiot emituje podczerwone, niewidzialne dla nas promieniowanie, odbierane przez urządzenie termowizyjne, które następnie zamienia je w impulsy elektryczne. W kolejnej fazie przygotowuje obraz, który jest rejestrem rozkładu temperatury obiektu. Obraz przetworzonego promieniowania (inaczej termograf), zostaje udostępniony na ekranie kamery termowizyjnej.

Termowizyjna analiza rozkładu temperatur danego obiektu to po prostu matematyczny pomiar. Możemy ustawić skalę barw w kamerze termowizyjnej, a wartości temperatury w urządzeniu termowizyjnym będą pokazywać kolor niebieski przy niższej temperaturze i kolor czerwony przy wyższej lub analogicznie kolor biały i czarny. Badanie termowizyjne może odbywać się bez światła zewnętrznego, ponieważ urządzenie termowizyjne nie odbija promieniowania tylko je odbiera.

Termowizja staje się coraz bardziej popularna, ponieważ kamery termowizyjne mogą diagnozować wiele urządzeń, wykorzystuje się ją w różnych ośrodkach naukowych, medycyny sądowej, wojsku, energetyce i przemyśle. Takie pomiary  służą też do kontrolowania procesów produkcyjnych, różnych parametrów oraz kontroli stanu maszyn. Zastosowanie termowizji w naszym życiu jest szalenie ważne, ponieważ często zależy od niej bezpieczeństwo pracowników i trwałość oraz stan urządzeń. Negatywne wyniki w pomiarze temperatur ostrzegają, że może nastąpić awaria, możliwe jest też kontrolowanie obiektów podczas pracy i monitorowanie najdrobniejszych odchyłów od normy. W takiej sytuacji możemy uniknąć wielu niepotrzebnych kosztów i niebezpiecznych awarii.

Stopka autorska: Termowizja – http://certenergia.pl/termowizja-dla-osob-prywatnych/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz