Czym kierować się przy wyborze lokaty bankowej?

Coraz więcej Polaków decyduje się na założenie lokat bankowych, które z pewnością są lepszą formą oszczędzania niż trzymanie pieniędzy w skarpecie. Jednak wybór odpowiedniego depozytu tyko z pozoru jest prosty. Istnieje kilka typów lokat, a każdy z nich spełnia inne kryteria i pozwala na wybór najlepszego według własnych predyspozycji i oczekiwań.

Reklama

Oto najważniejsze czynniki, które należy brać pod uwagę przed podpisaniem umowy z bankiem.

Oprocentowanie

Oprócz tego, by wybrać najwyższe należy zwrócić uwagę również na jego rodzaj. Istnieją lokaty z oprocentowaniem zmiennym oraz rosnącym. Te drugie mają za zadanie utrzymać pieniądze klientów jak najdłużej na bankowym koncie, ponieważ najwyższe odsetki wpływają na nie w ostatnim okresie trwania lokaty. Oprocentowanie zmienne może przynieść większy zysk niż oprocentowanie stałe, ale może też okazać się o wiele niższe.

Czas trwania lokaty

Lokaty długoterminowe mają najwyższe oprocentowanie, ale z ich założeniem wiąże się zamrożenie pieniędzy na koncie na dłuższy okres czasu. Ponadto w zdecydowanej większości banków nie istnieje możliwość wypłaty początkowego kapitału wraz z odsetkami przed końcem umowy. Przez to klient będzie stratny, nawet jeśli wypłaci całą początkową sumę, ponieważ oszczędności leżące bezczynnie na koncie tracą na wartości wskutek inflacji.

Rodzaj lokaty

Istnieją lokaty bankowe  połączone z innymi formami inwestycji. Do takich depozytów należą lokaty strukturyzowane, połączone z funduszem bankowym, czy polisolokaty. Zakłada się je na innych warunkach niż zwykłe lokaty bankowe, a zyski liczone są zwykle w inny sposób. Do wyboru są jeszcze lokaty rentierskie stworzone dla ludzi zamożnych, którzy chcą ulokować wysokie sumy w banku oraz depozyty typowe dla firm jak na przykład lokaty overnight, na których kapitał jest zamrażany jedynie na noc.

Lokaty bankowe to bez wątpienia bezpieczna i rozsądna forma oszczędzania, a przy tym przynoszą zyski. Przed wyborem odpowiedniej dobrze zasięgnąć opinii znajomych, którzy już założyli lokaty i skorzystać z aktualnego rankingu ofert dostępnego w internecie.

Stopka autorska: Bezpieczne-oszczedzanie.pl

 

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz