Czym są dwuteowniki i do czego służą?

Dwuteowniki to rodzaj kształtowników, których nazwa została stworzona na podstawie charakterystycznego kształtu przypominającego dwie zbliżone do siebie litery T. Zalicza się je do wyrobów hutniczych. Mają szerokie zastosowanie głównie w budownictwie.

Specyfikacja

Kształt dwuteowników jest charakterystyczny, przypomina połączone wielkie litery „T”. Składają się na to dwie półki oraz tzw. środnik. W zależności od zastosowania tych elementów, wyróżnić można zwykłe kształtowniki tego rodzaju oraz posiadające pocienione środniki. Występują w trzech standardowych długościach 3m, 4m i 15m. Specyfikacji podlegają również inne wymiary, na przykład masa (od 5,95 kg do ^167 kg) czy wysokość (całego elementu i poszczególnych jego składowych). W przypadku chęci zakupu dwuteowników, klient z reguły może się zapoznać z dokładną tabelą wymiarów, dzięki czemu dobierze je precyzyjnie i zgodnie ze swoimi potrzebami.
Zastosowanie dwuteowników, podobnie jak i innych profili, dotyczy głównie budownictwa, inżynierii, niektórych prac ślusarskich. Po zakupie magazynuje się je w odpowiednich halach bądź na zewnątrz podobnie jak stal prętową, z zachowaniem właściwych warunków. Dwuteowniki pozwalają formować niezbędne elementy konstrukcyjne jak wiązary, słupy, belki.

Podział oraz inne informacje

Kształtowniki tego rodzaju zalicza się do wyrobów długich walcowanych na gorąco. Ich właściwości pozwalają na wiele dalszych przekształceń po zakończeniu etapu produkcji, czyli na przykład często się je spawa, łączy, dzieli na części, przecina, gnie itd. Pozwala to na uzyskanie potrzebnych parametrów profilu, jeśli zakup takich nie jest możliwy (w danym miejscu bądź w ogóle). Dalsze prace nad wyglądem dwuteowników umożliwia np. spawanie, albo cięcie tlenowe.
Jeden z podziałów dwuteowników uwzględnia wyróżnienie wśród nich zwykłych, równoległościennych oraz szerokostopowych. Istnieje też podział pod względem materiału, z którego je wyprodukowano oraz sposobu produkcji. Tu wyróżnia się np. kształtowniki stalowe (są też drewniane), gorącowalcowane itd. Pomimo pewnej różnorodności klienci nie mają zbyt wielkich trudności z zakupem konkretnego profilu, gdyż dostępne produkty posiadają niezbędne oznaczenia (IPE, HEA, INP itd.), oraz z reguły prezentowana jest dokładna specyfikacja – w szczególności uwzględniająca wymiary.

Zastosowanie

Już zostało wspomniane, że zastosowanie kształtowników tego rodzaju dotyczy głównie budownictwa, inżynierii czy ślusarstwa. W budownictwie dzięki dwuteownikom powstają trwałe konstrukcje nośne sufitów i ścian. Od konkretnego rodzaju użycia zależą preferencje podczas dokonywania wyboru profilu, niektóre, aby mogły zostać wykorzystane, muszą charakteryzować się właściwą wysokością (kupuje się już w odpowiednim wymiarze bądź po zakupie poddaje obróbce np. spawaniu), wytrzymałością przy zginaniu, wytrzymałością na obciążenia itd. Uwidacznia się tutaj przydatność używanych przez producentów oznaczeń. Służą one łatwiejszym wyborom i przekazują informacje o parametrach fizycznych dwuteowników.

Źródło: artykuł powstał we współpracy z Euromixstal – dwuteowniki

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 4)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz