Czym są okna pasywne?

Technologia budowlana zmienia się na naszych oczach, dyktując nowe warunki, oferując ciekawe zmiany i pokazując obiekty, które jeszcze kilka dekad temu wyglądały zupełnie inaczej. Dziś nowinki technologiczne łączą się z tradycją, tworząc standardy, które na pozór wydają się fundamentalne. Doskonałym przykładem połączenia nowej technologii i tego, co fundamentalne przy każdym obiekcie są okna. Jednak nie zwykłe okna, które z początkiem swojego istnienia były dość kruche i nieszczelne. Dziś okno to prawdziwa przezroczysta twierdza, która dodatkowo okraszona jest wieloma technologicznymi zmianami.

Reklama

Okna pasywne

Na przykładzie okien pasywnych pokażemy, jak wiele może zmienić technologia wdrożona w jeden mały, ale jakże ważny detal budowlany. Zacznijmy od tego, że okno pasywne wchodzi w skład budownictwa pasywnego. Jest to rodzaj budownictwa, które kładzie szczególny nacisk na parametry techniczne opisujące izolację termiczną obiektu. Dzięki wysokiej jakości izolacji obiekt może być ogrzewany przy pomocy naturalnych źródeł energii, czyli między innymi promieni słonecznych. Ponadto izolacja termiczna pozwala wykorzystywać ciepło termiczne, które wydziela człowiek przebywający w pomieszczeniu i wszystkie sprzęty domowe. Nie trzeba więc podkreślać, że pasywna technologia pozwala znacząco obniżyć koszty utrzymania obiektu. Zwłaszcza zimą, kiedy to rachunki za ogrzewanie potrafią spędzić sen z powiek dla niejednej rodziny lub niejednego administratora budynku. Czas z tym skończyć, czas postawić na pasywną technologię z oknami na czele.

Okna pasywne w domu

Dlaczego okna pasywne są podstawą budownictwa, które szczególny nacisk kładzie na izolację termiczną? Okno w zwykłej konstrukcji często jest tym miejscem, przez które ucieka na zewnątrz ciepło domowego ogniska. Co gorsza – nieszczelne okno nie izoluje przed zimnym powietrzem na zewnątrz. Oznacza to, że obieg termiczny w obrębie mieszkania jest załamywany, pojawiają się luki przy oknach, które zmuszają do znacznego podkręcenia mocy pieca lub intensywniejszego ustawienia grzejników, aby zachować korzystną temperaturę wnętrza. To przekłada się na wyższe rachunki. Źle zamontowane okno to nie tylko brak izolacji termicznej, ale także problemy z pleśnią i bakteriami. Okno pasywne zamienia ten niekorzystny stan, obniżając rachunki i zamykając termiczny obieg w obrębie wnętrza.

Przy wyborze okna pasywnego należy kierować się kilkoma parametrami. Przede wszystkim okna powinny mieć współczynnik przenikania ciepła Uw oscylujący w granicach poniżej wartości 0,8 W/m2K. Zazwyczaj są to okna z trzyszybowym pakietem. Jeżeli chodzi o ramy – okno pasywne nie różni się zbyt wiele od zwykłych okien. Izolację termiczną uzyskamy dopasowując szybę do ramy aluminiowej, drewnianej lub drewniano-aluminiowej. Jakby tego było mało – konstrukcja okna pasywnego opiera się na technologii poliuretanowej. Jest to specjalna pianka izolacyjna. Do różnic między oknami zwykłymi i pasywnymi możemy zaliczyć również głębokość ramy. Standardowe okno ma głębokość około 68 milimetrów. Pasywne natomiast w granicach od 80 do 120 milimetrów. Wszystkie te parametry przemawiają za tym, aby zdecydować się na zakup trochę droższego, ale jakże oszczędnego okna izolacyjnego. Specjaliści budownictwa potwierdzają – okno pasywne zwróci się już po kilku zimach. Zwrot będzie dostrzegalny w różnicy na rachunkach za ogrzewanie. Będą one mniejsze, gdyż zapewniona izolacja termiczna nie będzie wymagać od mieszkańców ciągłego podkręcania mocy pieca lub ustawiania regulatorów temperatury na najwyższą wartość.

Okna pasywne.

Stopka autorska: Okna pasywne – http://www.okna-pasywne.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz