Czynniki wpływające na zdolność kredytową

Zdolność kredytowa, to według ustawy „zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie”.

Reklama

pieniądzeBank, przed udzieleniem kredytu, musi najpierw przeanalizować sytuację finansową wnioskodawcy. Proces ten nosi miano badania zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa jest zależna od kilku czynników, najważniejsze z nich zostały omówione poniżej.

Miesięczny udokumentowany dochód

Banki preferują klientów, którzy posiadają umowę o prace na czas nieokreślony. Niektóre banki badają zdolność kredytową bez sprawdzania dochodu, na zasadach procedury uproszczonej, która jest stosowana w przypadku osób wykonujących zawody zaufania publicznego, jak lekarze, prawnicy, sędziowie czy prokuratorzy. W tym przypadku wystarczy tylko dokument potwierdzający fakt wykonywania tego zawodu.

Ilości osób w gospodarstwie domowym

Im więcej domowników, tym trudniej dostać kredyt, dlatego młode małżeństwa, które starają się o kredyt powinny wstrzymać się z powiększeniem swojego gospodarstwa domowego.

Miesięczne obciążenia

Obciążenia, które pomniejszają dochód gospodarstwa. W ramach tego punktu można uwzględnić raty kredytów, czynsz, koszty utrzymania. Trzeba tutaj jednak zaznaczyć, że ostatnio bank zrobiły się bardziej krytycznie w stosunku do deklaracji klientów i samemu określają koszty utrzymania potencjalnego kredytobiorcy.

Home Broker przeanalizował wytyczne siedmiu banków. I tak dla gospodarstwa jednoosobowego koszty utrzymania powinny mieścić się w przedziale 800-1000 PLN, 1200-1600 dla dwuosobowego 1400 do 2400 dla gospodarstwa trzyosobowego.

Koszty zależ od banków oraz miejsca zamieszkania kredytobiorcy, w dużych miastach życie jest droższe a wiec i koszty są większe.

Limity na kartach kredytowych i na rachunku ROR

Z badań przeprowadzonych przez portal bankier.pl wynika, że karta kredytowa zmniejsza zdolność kredytową średnio o 16,3 tys. zł, natomiast limit w rachunku ROR oznacza mniejszy kredyt o kwotę średnio 15,3 tys.

Dobra historia w BIK

To dość istotny warunek, który stosunkowo  łatwo spełnić.  Przed złożeniem wniosku kredytowego warto zabrać niewielki kredyt i spłacić go w terminie – to powinno wpłynąć na zwieszenie wiarygodności osoby ubiegającej się o kredyt.

Stopka autorska: Zdolność kredytowa – http://www.zdolnosckredytowa.info/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz