Czy czytniki ebooków zrewolucjonizują rynek książki?

czytnik e-bookówTak naprawdę z pierwszymi ebookami mieliśmy do czynienia już w latach 70. ubiegłego wieku, jednak ze względu na nierozwiniętą dostatecznie technologię ich tworzenie było czasochłonne, brakowało również sprzętu, który umożliwiłby ich odczytywanie. Kiedy okazało się, że można je czytać, pojawił się inny problem, związany z wygodą. Istniały potrzeby korzystania z ebooków, bo pojawiało się ich coraz więcej, zwłaszcza na początku XXI wieku, jednak sposoby ich odczytywania pozostawiały wiele do życzenia. Takim czytnikiem ebooków był przecież monitor komputera, wyświetlacz telefonu komórkowego, w końcu palmtop. Jakie miały wady? Były albo za małe, albo za duże, a wszystkie męczyły wzrok.

Reklama

Dedykowane czytniki ebooków, czyli urządzenia przeznaczone tylko do tego konkretnego celu zaczęły się pojawiać od roku 2007, kiedy Amazon – największa księgarnia w Stanach Zjednoczonych, przedstawiła Kindle’a. Co miał Kindle, a czego nie miały wcześniej wspomniane urządzenia? Ekran wykonany w technologii e-papieru, co oznaczało, że czytanie książek na nim nie męczyło wzroku – ekran nie emitował światła, czego nie można powiedzieć o ekranach LCD. Kindle zyskał wielu zwolenników na całym świecie i wciąż zyskuje, a obecnie Amazon pracuje już nad 4 wersją tego czytnika. W ślad za Amazonem poszła też konkurencja – pojawiły się Sony Reader, Kobo, czy Nook, które również miały ekran w e-papierze, jednak ich ceny były zdecydowanie wyższe. Czytniki ebooków wciąż są rozwijane – cały czas trwają prace nad stworzeniem technologii kolorowego e-papieru, który oczywiście zwiększy atrakcyjność tych urządzeń.

Czytniki ebooków już zrewolucjonizowały rynek książki – ebooków pojawia się coraz więcej, bo jest na nie zapotrzebowanie. Należy jednak ostudzić zapał tych, którzy twierdzą, że książka elektroniczna wyprze zupełnie książkę papierową , a przynajmniej jeszcze nie teraz.

Stopka autorska: czytniki ebooków – http://e-book.info.pl/category/e-czytniki/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.8/10 (liczba ocen: 4)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz