Definicja kredytu – czym różni się kredyt od pożyczki?

Wiele osób jest zainteresowanych kredytami bankowymi. Niewiele osób jednak wie, jaka jest prawna definicja tego produktu bankowego? Jakie są różnice pomiędzy nim a pożyczką? W tym artykule postaram się przybliżyć te bardzo istotne informacje.

Reklama

kredytKredyt – w rozumieniu prawa – to zawarta na piśmie umowa pomiędzy bankiem a osobą zwaną kredytobiorcą. Na mocy tej umowy bank zobowiązuje się pożyczyć kredytobiorcy, na określony czas ustaloną kwotę pieniędzy. Kredytobiorca zobowiązuje się wykorzystać kwotę zgodnie z przeznaczeniem i zwracać kwotę główną wraz z odsetkami i innymi kosztami – zgodnie z ustalonymi w umowie postanowieniami. Oczywiście wymóg wykorzystania kwoty zgodnie z przeznaczeniem nie zawsze występuje w przypadku takich produktów jak kredyt gotówkowy.

Wypada też zaznaczyć, że do udzielania kredytu są uprawnione wyłącznie banki, nie może go udzielić żadna inna instytucja finansowa. Dlatego mylnymi są określenia pojawiające się w reklamach takich instytucji, mówiące o tym że oferuje ona na przykład kredyt bez BIK. Udostępnianie pieniędzy przez instytucje finansową nie będącą bankiem można określić wyłącznie jako pożyczkę, która podlega innym uregulowaniom prawnym.

Oczywiście kredyt to bardzo szerokie pojęcie, które można zawęzić dodając do definicji jego rodzaj. A jest ich wiele, na przykład kredyt obrotowy, mieszkaniowy, czy sezonowy. Poszczególne rodzaje kredytów różnią się od siebie, nie tylko kosztami, ale na przykład zasadami wydawania pożyczonych pieniędzy. Szukając oferty dla siebie warto więc przeanalizować jaki kredyt będzie dla nas najkorzystniejszy.

Podsumowując, trzeba dodać, że wszystkie zobowiązania finansowe są dość uciążliwe, ale czasami nie do uniknięcia. Szukając pieniędzy dla siebie, warto decydować się właśnie na kredyt, nie na pożyczkę. Kredyt regulują przepisy prawa bankowego, pożyczki – tylko cywilnego. Z tego powodu kredyt, zawsze będzie dużo lepszym wyborem od pożyczki. Należy o tym pamiętać.

Stopka autorska: kredyt gotówkowy – http://kredytgotowkowy4u.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.7/10 (liczba ocen: 13)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz