Deska dębowa i inne gatunki drewna

Z trendami w budownictwie jest jak z modą, jest a za chwilę przemija. Obecne materiały budowlane są dostępne wszędzie, jest ich duży wybór oraz rozpiętość cenowa.  Jednak na drewno, czyli materiał zdrowy i przyjazny dla człowieka, moda nie przenika, różnice są tylko w gatunkach.  Dziesięć lat temu wszedł na rynek posadzkarski tzw. bambus (Bambusa Shreb), który był najczęściej sprowadzany z Chin.  Był w odcieniach jasno żółty i jasno brązowy.  Jego popularność była równie duża jak Merbau czy Teak. Wtedy właśnie spadła sprzedaż rodzimych gatunków drewna jak dębu czy jesionu.

Reklama

dąb olejowanyObecnie jednak do mody wraca Polska deska dębowa, która jest twarda i posłuży wiele lat jako piękny parkiet. Deska dębowa dostępna jest w kilku odmianach, jako: deska dębowa naturalna, deska dębowa bielona, deska rustykalna i olejowana.

Dąb, czyli Quercus występuje w żółtym, brązowym oraz szarym odcieniu o klasycznych słojach. Dąb występuje w całej Europie i dobrze się zadomowił w naszych domach. Kolejnym rodzajem parkietu rodzimego jest jesion, czyli Fraxinus. Jesion jest jasnym drewnem, jego odcień to biel przechodząca w jasny brąz. Jesion jest również twardym materiałem lecz jednak nie jest tak twardy jak dąb.

Kolejnymi rodzimymi odmianami są już znacznie mniej odporne i miękkie gatunki iglaste, czyli świerk i sosna.  Z tych odmian nie wyrabia się parkietu, jedynie deski podłogowe, które się później łączy na pióro i wpust. Montaż odbywa się na legarach, później deski są cyklinowane i lakierowane. Po tak przygotowanej podłodze uprzedza się klientów aby kobiety nie chodziły w szpilkach. Ten typ podłóg znajduje bardziej zastosowanie w domkach letniskowych. Rzadko się spotyka je w domach całorocznych. Świerk i sosna różnią się od siebie kolorem i wielkością słoi. Sosna jest bardziej ciemna a jej sęki są duże i rzadziej występują. Świerk natomiast jest jasny ma dużo sęków ale znacznie mniejszych.

Stopka autorska: deska dębowa – http://www.koma-warszawa.com.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz