Deski snowboardowe, buty i inne…

Kształty, rozmiary, odpowiednia waga, zaawansowane technologie – jeśli kupno deski snowboardowej przyprawia cię o ból głowy, to nie jesteś jedyny.

Sam sport jak i deski snowboardowe mają dość długą historię. Dobrą nowiną jest fakt, że deski, dzięki zaawansowanym technologiom, są znacznie lżejsze niż 10 lat temu. Z drugiej strony olbrzymia oferta sklepów sprawia, że trudno zdecydować się na konkretny model.

Znajomość podstawowych parametrów desek snowboardowych jest punktem wyjścia do kupna tej właściwej, która będzie spełniać nasze wymagania. Na co więc konkretnie zwracać uwagę i jaki sprzęt, oprócz desek, jest potrzebny?

Właściwy rozmiar deski

Jest niezwykle ważny. Źle dobrany spowoduje, że nie będziemy w stanie nabrać prędkości lub będzie ją bardzo ciężko kontrolować.

Deski snowboardowe, wbrew obiegowym opiniom, dobiera się do wagi osób, które będą na nich jeździć. Można spotkać się także z opiniami, że deska ma sięgać do brody snowboardzisty. Absolutnie nic bardziej mylnego. Parametrem nadrzędnym przy wyborze deski ma być waga snowboardzisty.

Jeśli chodzi o szerokość deski to jest ona uzależniona od rozmiaru stopy. Większe stopy oznaczają szersze deski snowboardowe. Pozwalają na bardziej stabilną i gładką jazdę. Co więcej, możliwa jest również większa liczba ewolucji.

Camber vs rocker

Profil deski również ma niebagatelne znaczenie podczas jazdy. Jednym z najbardziej popularnych, jeszcze kilka lat temu, był camber. To nic innego jak deski, które swoim kształtem przypominają nartę wodną.

Jednak na chwilę obecną klasyczne cambery są spychane na dalszy plan. Alternatywą dla tego rodzaju profilów mogą być rockery. Można rzec, że orzeźwiły branżę snowboardową. Są to deski o odwróconym profilu.

Doskonale sprawdzają się na railach czy boxach.. Nadają się również dla osób początkujących. Bananowa konstrukcja, tzn. uniesiony nose i tail deski sprawia, że osobom początkującym łatwiej jest ją kontrolować.

Bez butów i wiązań ani rusz

Oprócz samej deski, warto zadbać o inne akcesoria, które będą niezbędne podczas jazdy na snowboardzie. Jednym z nich są buty. Jazda bez nich jest niemożliwa.

But muszą idealnie pasować na stopę. Gdy nawet kilkuminutowe przebywanie w takich butach sprawia ból oznacza, że buty są źle dobrane i lepiej zainwestować w nowe.

Przymierzając je warto spróbować stanąć na palcach. W momencie kiedy pięta się podniesie będzie to oznaczać, że buty są za duże. Rozmiar o połowę mniejszy powinien załatwić sprawę. Jeśli to nie pomoże na rynku są specjalne wkładki do butów, które pomogą unieruchomić pietę.

Bardzo ważne są także wiązania. Przede wszystkim to one przytrzymują stopę na desce i dopasowują się do wszystkich ruchów, które wykonuje snowboardzista. Oferta wiązań jest tak samo bogata jak oferta desek. Mogą być różne rodzaje. Jednymi z najbardziej popularnych są miękkie. Choć można spotkać się także z wiązaniami twardymi czy typu fastec.

Są to podstawowe rzeczy na które warto zwrócić uwagę. Oczywiście jest jeszcze wiele innych aspektów chociażby właściwy strój, odpowiednie gogle czy kask, który będzie chronić głowę przed ewentualnymi kontuzjami. Dlatego decydując się na ten sport, również trzeba przygotować portfel na wydatki związane z kupnem sprzętu.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz