Dieta niskobiałkowa – kiedy stosować i co jeść?

Tytułowa dieta jest stosowana zwłaszcza w przewlekłej niewydolności nerek. Przekroczenie dozwolonych limitów białka może hamować pracę nerek, a w przypadku poważnych schorzeń – może spowodować potworne cierpienia. Przedstawiania dieta jest również stosowana w chorobie reumatoidalnej.

Reklama

Konsultacja z lekarzem

cytrynaWprowadzanie bez stosownej wiedzy niskobiałkowej diety, gdy mamy świadomość, iż nie jesteśmy „zdrowi jak ryba”, może skończyć się źle. Lekarz z dużym doświadczeniem z pewnością będzie wiedział co należy w takiej sytuacji zrobić, zatem trzeba się ze specjalistą prędko skontaktować.

Jak wygląda nasz nowy jadłospis?

Omawiania dieta zakłada większe spożycie witamin. Jako przypraw do dań stosujemy przyprawy ziołowe (kosztem niezdrowej soli).

Czego nie kłaść na talerzu?

Nade wszystko powinno się obniżyć ilość spożywanego mięsa oraz jogurtów. Ze względu na fakt, że jarzyny również są bogatę w białko, dieta niskobiałkowa musi być dopełniana witaminami. Czasem białko zostaje usunięte z diety całkowicie, niekiedy poprzestaje się na ograniczeniu go w jadłospisie. Nie wolno pochopnie pozbyć się całkowicie tego składnika z jadłospisu.

Ilość białka

Istnieją dwa rodzaje zapotrzebowania na proteiny. Pierwszy, mniejszy, to w przybliżeniu 22-30 gramów na 24 godziny. Ściślej mówiąc, to poniżej połowy grama na kilogram masy ciała. Drugi typ to 40-49 gramów protein na dobę, czyli 0,6-0,60 grama na kilogram masy ciała. W zestawieniu z dietą wysokobiałkową jest to w przybliżeniu dwa razy mniej rekomendowanego spożycia białka.

Ochudzanie czy leczenie?

Diety na ogół kojarzą nam się z zgubą nadmiernej masy ciała. Poniektóre nie służą wyłącznie powyższej opinii, ale leczeniu szczególnych chorób. Przedstawiony sposób żywienia należy do diet skierowana do osób mających kłopoty z nerkami i chorobą reumatoidalną. Nie ma w takim razie mowy o korzystaniu z diety u osób chcących schudnąć.

Stopka autorska: dieta niskobiałkowa – http://e-czytelnicy.pl/dieta-niskobialkowa/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.8/10 (liczba ocen: 5)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz