DIY czyli zrób to sam

Całkiem niedawno do naszego kraju przywędrowała moda na tzw. DIY czyli „zrób to sam”. Są to głównie porady, metody i różne tutoriale dla typowych domowych i ogrodowych majsterkowiczów. Pomysłów w polskim internecie na różnego rodzaju dekoracje, dodatki czy też ręcznie wykonane prezenty jest obecnie bez liku. Wystarczy samemu sprawdzić ilość różnych stron wpisując albo DIY albo „Zrób to sam” w wyszukiwarkę. Najwięcej stron, a także najczęściej powstające obecnie to blogi poświęcone w całości właśnie rożnym pomysłom i inspiracjom gdzie przejrzeć można i podziwiać prace różnych twórców.

Reklama

Warto również zauważyć, że poza samą sferą internetu powstaje również coraz więcej drobnych sklepików i miejsc gdzie można kupić przyrządy, dodatki właśnie do prac DIY i zaopatrzyć się w różny sprzęt!

Wiedząc mniej więcej czym jest DIY warto spróbować swoich sił w tym temacie i przyozdobić trochę swój dom. Od czego warto zacząć albo na czym się skupić? Stosunkowo prostą rzeczą do wykonania a dającą świetny rezultat jest odnowienie np. starych drewnianych mebli (stolików, krzeseł itp.). Jak się do tego zabrać i co powinno się wiedzieć? O tym po kolei:

  • Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić jest zdjęcie starej farby, lakieru czy też powłoki, która pozostaje na restaurowanym meblu. Co nam w tym pomoże i jakich narzędzi użyć? Przede wszystkim: papieru ściernego, szpachelki a także pomocny bardzo jest specjalny płyn lub żel, który naniesiony dosłownie w kilkanaście minut „zmiękczy” stare warstwy, które bez problemu dadzą się usunąć zwykłą szpachelką. Należy pamiętać by stosując taki preparat wykonywać to w rękawiczkach. Niestosowanie się do tego sprawi, że nasze ręce będą potem mocno zniszczone nawet przez kilka dni. Ściągając stare lakiery lub farby papierem ściernym należy używać papieru najpierw o grubej strukturze i stopniowo używać coraz to drobniejszego „ziarna”.
  • Mając już dokładnie oczyszczone drewno warto je przetrzeć wilgotną ściereczką co pozwoli na usunięcie różnych drobinek starej powłoki, kurzu i pozostałości brudu. Teraz przychodzi czas na nakładanie nowej farby, lakieru czy też innej powłoki, która zabezpieczy cały mebel i drewno a także nada drewnu odpowiedniego wyglądu, koloru i połysku.

Jeśli taka odnowa nam nie wystarcza możemy pokusić się np. na obłożenie mebla starymi gazetami a następnie nałożenie lakieru. Taki zabieg natomiast wymaga już więcej pracy i umiejętności jednak daje dużo ciekawszy efekt.

Stopka autorska: Urzadzamy.pl

 

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz