Dla kogo podatek liniowy?

świnka skarbonkaŻaden przedsiębiorca nie chce płacić fiskusowi więcej niż jest to konieczne i to wydaje się być zrozumiałe w obecnych czasach. Wszyscy właściciele firm szukają skutecznych metod na obniżenie podatku i wykazanie jak największych kosztów. Podatek, który wynika z dwustopniowej skali podatkowej, 18 i 32 procentowej, po przekroczeniu dochodu równego 85.528 zł rośnie prawie o 80 procent. Przy osiąganych dużych dochodach warto się zastanowić nad tym, czy nie korzystniejszy byłby podatek liniowy. Wynosi on 19 procent, niezależnie od osiąganych przez firmę dochodów.

Reklama

Granica opłacalności pomiędzy obydwoma sposobami opodatkowania przebiega na poziomie 100 tys. zł, poniżej tej kwoty nie warto stosować podatku liniowego. Należy dodać, że granica ta została obliczona dla przedsiębiorcy, który nie rozlicza się z rodziną, ani nie stosuje ulg na dzieci. W przypadku wspólnego rozliczania i zastosowania możliwych ulg granica opłacalności przejścia na podatek liniowy znacznie wzrasta. Na analizowanie i planowanie swoich dochodów pod kątem wyboru podatku dochodowego przedsiębiorcy mają czas do 20 stycznia każdego roku.

Przedsiębiorca, który wybrał liniowy podatek jest pozbawiony możliwości  wspólnych rozliczeń, nie może także zastosować w rozliczeniu ulgi na dzieci. Firmowy podatek liniowy pozwala mu tylko na skorzystanie z ulgi dla osób uzyskujących dochody za granicą. Oprócz tego może odliczyć od dochodu składki, jakie odprowadza na ubezpieczenie społeczne, natomiast od podatku większą część składek na ubezpieczenie zdrowotne. Tak samo, jak w przypadku zastosowania dwustopniowej skali podatkowej może odliczać koszty uzyskania przychodu, co będzie skutkowało niższym podatkiem. Wyliczenie progu opłacalności dla zastosowania jednego ze sposobów opodatkowania nie jest trudne jesteśmy w stanie określić przybliżone dochody roczne już w styczniu, a także mamy uregulowaną sytuację rodzinną.

Podsumowując, podatek liniowy jest podatkiem dla firm, które osiągają minimum średnie dochody, wtedy jego stosowanie, jest zdecydowanie opłacalne.

Stopka autorska: Firmowy podatek liniowy – http://www.biznes-firma.pl/Podatek_liniowy,17200.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz