Dla kogo sufity podwieszane?

Kiedyś z tego typu dekoracji korzystano przede wszystkim w starych kamienicach, gdzie wysokość pomieszczeń grubo przekraczała 3 metry wysokości. Jednak sufit podwieszany to pomysł nie tylko do zbyt wysokiego pomieszczenia. Płyty gipsowo-kartonowe stosowano również wówczas, gdy nierówności sufitu były na tyle duże – uskoki lub ciągle odnawiające się pęknięcia – że nie opłacało się ich wyrównywać przy użyciu gładzi gipsowej lub standardowego tynku. Sufity podwieszane instaluje się w pomieszczeniach najczęściej po to, aby ukryć w nich przewody wentylacyjne, elektryczne jak i zainstalować oświetlenie jednym słowem aby poprawić estetykę dekoracji wnętrza.

Reklama

sufit podwieszanyKolor płyty ma istotne znaczenie. Odbicie światła będzie większe (a w pomieszczeniu będzie jaśniej), jeśli wybierzemy białe płyty sufitowe.

Współcześnie, z podwieszanych sufitów coraz częściej korzysta się również w mieszkaniach dwupoziomowych oraz w mieszkaniach nieznacznie wyższych od typowych. Dostępne na rynku systemy sufitów podwieszanych pozwalają na swobodne kształtowanie przestrzeni, a nowoczesne modele oświetlenia, na przykład oświetlenia typu LED, umożliwiają tworzenie nieraz niezwykle skomplikowanych aranżacji przestrzennych, które przykują wzrok każdego odwiedzającego takie mieszkanie gościa. Oświetlenie może tworzyć ciepła atmosferę, podkreślać walory estetyczne i kształty rozmaitych przedmiotów, a także umożliwiać prawidłowe oświetlenie miejsc do pracy o różnym charakterze

Łatwość docinania płyt gipsowo-kartonowych, a także pojawienie się na rynku tzw. sufitów membranowych przewartościowała znaczenie sufitów podwieszanych, które obecnie mogą przesądzić i stać się dopełnieniem każdego typu wnętrze – zgodnie z wolą architekta wnętrz lub właściciela mieszkania.

Należy zwrócić uwagę jaką płytę wybieramy. Jeśli płyta ma być bariera ochronna dla wody musi spełniać odpowiednie normy w przeciwnym razie szybko się zniszczy i nie będzie spełniała swojej roli.

Ważna jest również konstrukcja ruszt na jakim sufit jest mocowany, każdy dodatkowy element dekoracyjny wieszany na suficie(np. żyrandol) to dodatkowe obciążenie które musi być wzięte pod uwagę podczas doboru parametrów aby mocowanie wytrzymało ciężar.

Istotna jest również temperatura przy jakiej mocowany jest sufit minimum to 5 stopni przy montażu oraz 10 stopni przy szpachlowaniu – pozwoli to uniknąć pęknięć oraz rys w późniejszym czasie.

Stopka autorska: projektowanie wnętrz – www.decoreart.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz