Dla kogo złota karta kredytowa?

To zaś oznacza, że złota – w teorii – karta Getin Banku jest bardziej dostępna niż zwykła karta kredytowa (Silver), jaką swoim klientom proponuje Deutsche Bank – wymaga bowiem dochodów co najmniej 2 tysiące złotych netto.

Reklama

złota karta kredytowa

złota karta kredytowa

Karta gold klientom kojarzy się nie tylko z prestiżem, ale i wysokim limitem kredytowym. Jednak to jest tylko mit. Banki, które złote karty przyznają klientom o stosunkowo niskich dochodach, nie proponują limitu 50 czy 100 tysięcy, ale dostosowany do zdolności kredytowej klienta. I tak np. w Eurobanku klient ze złotą kartą otrzymuje limit od 2 do 10 tysięcy złotych. Znów, dużo mniej niż może otrzymać – w innym banku – posiadacz zwykłej karty. Np. limit na karcie Word MasterCard w Alior Banku sięga nawet 100 tys. zł.

Złote karty kredytowe jeszcze kilka lat temu były – zwykle – dużo korzystniej oprocentowane niż zwykłe plastiki. W dużym banku, Pekao SA, karta MasterCard Credit Gold jest oprocentowana na poziomie niemal 22 proc. Dla porównania – zwykła karta kredytowa w Banku Nordea ma oprocentowanie 12,5 proc.

Zmieniło się również podejście banków do pobierania opłat za złote karty kredytowe – w czasach, kiedy one rzeczywiście klientom dużo dawały (wysoki limit, niższe oprocentowanie, liczne rabaty w sklepach i punktach usługowych, rozbudowane pakiety ubezpieczeń majątkowych), prowizje za korzystanie z kart gold były wysokie. Dziś banki, które złote karty dają klientom o stosunkowo niskich, a w każdym razie przeciętnych dochodach, nie każą sobie – na szczęście – płacić za to kokosów. Np. korzystanie z karty Visa Gold Perfect w Euro Banku kosztuje 25 zł rocznie.

Jednak w sporej części banków nadal funkcjonują tradycyjne złote karty, drogie, dostępne jedynie dla zamożnych. I bardzo, ciągle, prestiżowe, dostępne dla nielicznego grona klientów wybranych.

Stopka autorska: karty kredytowe – http://www.forum-kredytowe.pl/f117/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.5/10 (liczba ocen: 2)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    Dla mnie wogóle karta kredytowa to dziś niepotrzebny wynalazek, który tylko prowadzi wiele osób do spirali zadłużenia. Zwykła debetówka wystarczy.

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz