Dlaczego coś jest darmowe?

Podobno dziś za darmo nie można dostać nawet po gębie.  Fakty zdają się temu przeczyć. Czy tak jest rzeczywiście, czy jednak za wszystko, co oferuje się nam nieodpłatnie przyjdzie kiedyś zapłacić?

Reklama

Pit 2011, darmowy program, czyli oferty na czasie

monetyObecnie zbliżają się rozliczenia podatkowe, dlatego w sieci możemy znaleźć mnóstwo reklam polecających nam jak możemy nasze druki PIT rozliczyć za darmo. Po 30 kwietnia znikną. Jednak wiele darmowych rzeczy zostanie. Nieśmiertelne z pewnością są darmowe próbki. Rozdawane w drogeriach do robionych w nich zakupów, w supermarketach lub po prostu na ulicy podobno mają nam pomóc poznać produkt. Jednak założenie jest nieco inne. O co więc chodzi ze wszystkim, co dostajemy za darmo?

Dać, aby sprzedać

W przypadku rzeczy rozdawanych za darmo działają proste zasady opisywane przez psychologię społeczną. To właśnie z badań prowadzonych w tej dziedzinie wywodzą się tego typu praktyki. Otóż psychologowie stwierdzili, że jedną z podstawowych motywacji, która służy podtrzymywaniu więzi społecznych jest chęć odwzajemnienia się. Świetnie opisał to Cialdini w swojej książce „Wywieranie wpływu na ludzi”. Przedstawia on tam taką sytuację. Dzwoni telefon i rozmówca proponuje nam darmową ekspertyzę stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego w naszym domu. Za darmo. Zgadzamy się więc bez zastanowienia. I rzeczywiście, przychodzi ekspert i informuje nas, co jest źle, a co dobrze, a na koniec mówi, że przydała by się instalacja przeciwpożarowa. I daje nam namiary do firmy, która to zlecenie wykona. Pierwszym odruchem będzie chęć skorzystania z tej właśnie firmy. Jeśli się mu poddamy, będzie to znaczyć, że pozwoliliśmy się zmanipulować.

Jak się bronić?

Nie można odmawiać przyjmowania wszystkiego, co oferuje się nam za darmo. Najlepszą strategią jest próba rozpoznania, czy nie mamy czasem do czynienia z manipulacją. Jeśli mamy wątpliwości przyjmijmy darmowy produkt, jednak nie wykonujmy żadnych innych aktywności, które takie zachowanie by pociągało, a które nie byłoby obowiązkowe. Oferują nam program rozliczeniowy? Nic nie stoi na przeszkodzie, by nie wykorzystać go, aby wypełnić nasze druki PIT. Darmowe środki czyszczące, które możemy zwrócić, jeśli się nam nie spodobają? Użyjmy ich i zwróćmy jeśli są zbyt drogie lub nie działają odpowiednio.  Jeśli uważamy, że może to być nie w porządku, pamiętajmy, że to nie my, ale to nas właśnie próbowano naciągnąć.

Stopka autorska: Pit 2011 darmowy

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz