Dlaczego lokaty bankowe są uważane za bezpieczne inwestycje?

Lokaty bankowe to jedne z najbardziej bezpiecznych instrumentów oszczędnościowych dostępnych na polskim rynku bankowości. Dzięki nim każdy z nas może pomnażać swój kapitał nie wychodząc z własnego mieszkania. Dzieje się tak dzięki naliczaniu odsetek od zdeponowanych oszczędności. Lokaty bankowe są jednym z najczęściej wybieranych produktów bankowych wybieranych przez Polaków.

Reklama

Dlaczego lokata?

Zdeponowanie swoich oszczędności w banku to bez wątpienia mądra decyzja. Nasze pieniądze są tam przede wszystkim bezpieczne i nie tracą na wartości. Trzymanie większej gotówki w domu, nie jest mądrym pomysłem. Jesteśmy wtedy narażeni na kradzież oraz inne wypadki losowe, typu pożar czy powódź. Kapitał na rachunku oszczędnościowym jest chroniony nawet przed bankructwem banku. Dzieje się tak za sprawą Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który zapewnia bezpieczeństwo naszych finansów. W przypadku upadku banku, BFG jest zobowiązany do wypłacenia środków wraz z naliczonymi odsetkami. Należy jednak pamiętać, aby nie deponować zbyt dużych kwot na rachunkach, ponieważ BFG gwarantuje środki do równowartości kwoty 100 tys. euro w złotych.

Kolejną ważną cechą lokat jest to, że zakładając je, nie ponosimy praktycznie żadnego ryzyka. Nie jesteśmy narażeni na żadne dodatkowe koszty, jak w przypadku kont oszczędnościowych, gdzie często naliczane są dosyć wysokie kwoty za wykonywanie przelewów i transakcji. Jedynym przypadkiem, w którym możemy stracić na lokacie, jest przedwczesne zerwanie umowy. Nie grozi to oczywiście utratą zdeponowanych oszczędności, tracimy tylko zebrane do tej pory odsetki, bądź ich część.

Najlepsze lokaty z wysokim oprocentowaniem to świetny sposób na prostą i łatwą inwestycję. Jest to dobre wyjście zwłaszcza w przypadku, kiedy nie mamy żadnego innego pomysłu, co zrobić z uzbieranymi pieniędzmi. Deponując je na lokacie mamy pewność, że nie stracimy kwoty w żaden możliwy sposób. Pieniądze będą czekać, a wraz z nimi odsetki naliczane od kapitału. Oczywiście na lokaty mogą sobie pozwolić jedynie osoby, które mają pewność, że kwota, którą są zdecydowani zdeponować, nie będzie im potrzebna przez dany okres czasu. Wcześniejsze wypłacenie gotówki z depozytu jest stratą czasu, ponieważ tracimy wtedy uzbierane odsetki.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz