Dlaczego nie warto budować stron we FLASHu?

Kilka lat temu, gdy technologie webowe nie stały na tak wysokim stopniu rozwoju, strony wykonywane w Adobe (wówczas Macromedia) Flash zaskakiwały swoją stroną wizualną, ujmowały łatwością wykonania  i składały się na dużą część ogółu realizowanych witryn internetowych. W ostatnich latach jednakże odsetek realizowanych w w tym języku znacznie się zmniejszył. Co jest zatem  tego przyczyną?

Reklama

Powodów malejącej roli Adobe Flash jest wiele

Ważną przyczyną takiego stanu rzeczy jest zwiększenie się nacisku na sprawne pozycjonowanie podczas tworzenia stron internetowych. Ten sposób promocji witryny jest jedną z najefektywniejszych metod trafiania do Klientów, i skutkuje odczuwalnym wzrostem zainteresowania usługami czy też produktami oferowanymi na witrynie. a to z kolei – w ogólnym rozrachunku – skutkuje wzrostem przychodu generowanego przez stronę.

Flash przez długie lata był w dużej mierze nieczytelny dla robotów wyszukiwarek, co wpływało negatywnie na możliwości pozycjonowania witryn stworzonych w tej technologii. Obecnie co prawda roboty nie mają już problemów z odczytywaniem tekstu z stron utworzonych we flashu, ale w dalszym ciągu jestesmy pozbawieni możliwości linkowania bezpośredniego do podstron, ustawiania indywidualnych atrybutów TITLE itp.

Kolejną przyczyną spadku zainteresowania językiem Flash jest dopracowanie i upopularyzowanie się biblioteki jQuery, która umożliwa stosunkowo łatwe upiększenie strony internetowej. Biblioteka oferuje szereg funkcji wizualnych, w tym różne rodzaje przenikania obrazów, upiększenia animacji i możliwość eleganckiego pokazywania otwieranych zdjęć.

Trzecim, nie mniej ważnym powodem „upadku” tej technologii jest zwiększenie udziału w ruchu internetowym telefonów z przeglądarkami oraz  tabletów. Niektóre z nich nie oferują wsparcia dla szeregu funkcjonalności języka Flash, co w rezultacie powoduje nieprawidłowe wyświetlanie strony internetowej, a w niektórych sytuacjach witryna może nie uruchamiać się w ogóle.

Do czego więc jest potrzebny?

W chwili obecnej język Flash ma znaczenie uzupełniające. Język ten często używany jest przy tworzeniu banerów, animacji wstępnych i różnego rodzaju smaczków.

My, ludzie na codzień zajmujący się projektowaniem stron internetowych, tworząc witrynę internetową musimy brać pod uwagę jej skuteczność w pozyskiwaniu nowych klientów – ponieważ tworzona witryna powinna na siebie zarobić – a technologia Flash, choć efektowna wizualnie, utrudnia nam zadania związane z pozycjonowaniem i optymalizacją. To z kolei ostatecznie skutkuje mniejszym przychodem generowanym przez witrynę internetową, co oczywiście jest zjawiskiem niepożądanym.

Stopka autorska: projektowaniem stron internetowych – http://riomega.pl/webdesign/projektowanie-stron-internetowych

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz