Dlaczego nie lubimy czytać książek?

książki Jeszcze za czasów młodzieńczych mojej mamy, biblioteki i czytelnie pękały w szwach. Ludzie pchali się by przeczytać kolejną opowieść, pełną przygód i niespodziewanych zwrotów akcji. Jednak te czasy to już przeszłość i jeśli biblioteki nie mają nic ciekawego do zaoferowania, świecą pustkami. Czasem zdarza mi się bywać w bibliotece lub czytelni, aby znaleźć informacje do nowego artykułu. Ławki, przy których można czytać książki i przeglądać archiwalne czasopisma, zawsze są wolne. Natomiast, aby w bibliotece skorzystać z komputera mającego dostęp do Internetu, trzeba mieć niebywałe szczęście.

To między innymi Internet wyplenił książki. Kto dziś by siedział nad zapaloną lampką, skoro informacje można wyszukać w kilka chwil? Tylko nieliczna grupa zapaleńców, bądź tych ludzi, którzy jeszcze nie zdążyli ogarnąć technologicznego ducha czasu. Internet jest dziś oknem na świat, to miejsce ogromnej i nieskończonej wiedzy, jak i świątynia rozrywki.

Reklama

Media nie kończą się jednak na Internecie. Nie możemy również zapominać o telewizji, która przyciąga całą masę spracowanych i styranych robotników. W końcu kto by nie widział lub słyszał o facecie w podeszłym wieku, dla którego centrum rozrywki to piwo i telewizor po pracy. Czy ktoś taki zerknie do książki? Raczej nie, bo po co miałby składać literki (o ile je jeszcze pamięta), skoro całość może zobaczyć na żywo w telewizji.

I w taki oto sposób książki zaczynają przechodzić do lamusa. Dziś zamiast rzetelnej i sprawdzonej wiedzy, sięgamy po mass media, których celem nie jest edukowanie swych odbiorców, lecz zerkanie na nich jak na potencjalnych klientów. Ale jeszcze nie wszystko stracone. Bowiem książka często kojarzy Nam się ze stertą sklejonych (Kub zszytych) ze sobą kartek. Lecz jest to coraz bardziej mylny obraz, gdyż coraz bliżej jest epoka książek elektronicznych. Czytniki ebooków, z dnia na dzień stają się coraz tańsze, zaś wizja elektronicznego papieru (e-papieru) jest już coraz bardziej osiągalna. Może to właśnie nowe technologie sprawią, że książki wrócą do łask i odzyskają swych dawnych czytelników.

Stopka autorska: książki – http://www.twojebook.net/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 4.2/10 (liczba ocen: 6)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz