Dlaczego nie warto kupować tanich laptopów?

Na rynku istnieje wielu producentów oferujących laptopy z niższej półki cenowej. Często są to zupełnie nieznane marki. Jest to oferta skierowana dla tych, którzy będą używać laptopa sporadycznie i do niezbyt wymagających zastosowań. Tanie laptopy mają bowiem zazwyczaj małą moc obliczeniową i nie odznaczają się najbardziej solidnym wykonaniem. W pewnym sensie jest to zrozumiałe, ponieważ niska cena z czegoś musi wynikać.

Reklama

Skutkuje to tym, że tani notebook nie nadaje się do częstego przenoszenia, ponieważ nie jest odporny na wstrząsy i mechaniczne uszkodzenia. Części obudowy mogą ulec szybkiemu uszkodzeniu, co uniemożliwi dalszą pracę lub będzie wymagać kosztownej, a często nieopłacalnej naprawy.

Producenci oferujący tani sprzęt korzystają z kiepskiej jakości komponentów. Skutkuje to na przykład szybką awarią baterii lub utratą jej pojemności co znacząco obniża komfort pracy. Dodatkowo bateria jest zazwyczaj objęta krótszą gwarancją.

Producenci markowych notebooków zapewniają odpowiednie wsparcie dla popularnych systemów operacyjnych w postaci sterowników i programów konfigurujących. Na takie wsparcie zwykle nie możemy liczyć w przypadku tanich notebooków. Może to utrudnić reinstalację systemu operacyjnego czy też jego aktualizację do nowszej wersji.

Renomowani producenci (np. HP, Dell, Toshiba, Lenovo) zapewniają wieloletnią gwarancję, daje to swego rodzaju pewność, że wydane na zakup notebooka pieniądze pozwolą nam pracować na nim przynajmniej przez ten okres. W przypadku najtańszych laptopów nieznanych marek okres gwarancji jest minimalny. Często również występują problemy z wyegzekwowaniem swoich praw.
Jeśli ktoś chce używać laptopa sporadycznie, do prostych czynności i korzystać z niewymagających aplikacji, zastanawiając się, jaki laptop będzie dla niego odpowiedni, może zdecydować się na taniego laptopa. W innym przypadku zakup taki mija się z celem, gdyż w niedługim czasie zmusi użytkownika do wymiany sprzętu na nowy. Jeżeli budżet przeznaczony na zakup notebooka nie jest bardzo mocno ograniczony to lepiej wybrać nieco droższy model, któregoś z bardziej renomowanych producentów. Pozwoli to znacznie dłużej cieszyć się bezawaryjną pracą laptopa. Jeżeli budżet przeznaczony na zakup notebooka nie pozwala na zakup dobrego nowego notebooka często lepszym rozwiązaniem jest zakup sprzętu używanego renomowanej marki.

Stopka autorska: Toshiba – http://www.kuzniewski.pl/k114,toshiba.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz