Dlaczego w Polsce trudno prowadzić firmę?

Z opublikowanego przez BCC raportu wynika, że najpoważniejszymi problemami z jakimi spotykają się przyszli właściciele polskich przedsiębiorstw to głównie zbyt wysokie koszty uzyskania dochodu, niejasne i niestabilne regulacje prawne oraz skomplikowany system podatkowy. Nieprecyzyjne przepisy przeszkadzają średnio 60% małym i średniej wielkości firmom, a biurokracja budzi niezadowolenie w co drugim przedsiębiorcom.

Reklama

Dlaczego w Polsce trudno prowadzić firmę?Okazuje się, że tych kilka czynników potrafi skutecznie paraliżować polską gospodarkę i wstrzymywać możliwość utrzymywania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Problem bezrobocia nie zniknie prawdopodobnie do czasu, kiedy rząd nie upora się z niezrozumiałym kodeksem i problemem zatrudnienia na zasadach umowy o dzieło na szeroką skalę. Specjaliści twierdzą, że gdyby składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obniżyć o 20%, ze szarej strefy wyszłoby kilkadziesiąt tysięcy osób, dot. szczególnie osób młodych, wykształconych oraz tych, pochodzących ze stref o niskim wskaźniku rozwinięcia gospodarczego.

Badania wskazują, że Polacy domagają się uproszczenia przepisów i ich uporządkowania, a w szczególności dostosowania ich do wielkości przedsiębiorstw. Niezrozumiałe regulacje prawne dotykają wszystkie branże w kraju, chociaż najbardziej narzekają właściciele firm budowlanych. Procedury administracyjne skutecznie opóźniają budowy i powodują znaczne problemy z terminowym uzyskaniem zapłaty od kontrahentów. Niepewny wydaje się także dostęp do źródeł finansowania pewnych projektów, chociaż największe kłopoty mają działacze w skali ogólnopolskiej, dla których nie ma przygotowanego jasnego systemu podatkowego. Aż 86% ankietowanych uważa, że administracja rządowa nie jest odpowiednio aktywna w pomocy przedsiębiorcom. Praca wydaje się być uciążliwa także dla samych zatrudnionych, którzy odczuwają problemy biurokratyczne właścicieli i sami niekiedy nie wiedzą jak w przybliżeniu wygląda ich rozliczenie wobec państwa.

Polska gospodarka, która nadal predestynuje do utworzenia silnej konkurencji w skali międzynarodowej musi zostać wyzwolona z powszechnie znanych barier, których na próżno szukać w krajach lepiej rozwiniętych. Potrzebna jest bardziej komunikatywna i skuteczniejsza współpraca miedzy rządem a przedsiębiorcami.

Stopka autorska: Praca – http://www.artykuly.net.pl/index.php/gdzie-i-jak-szukac-pracy/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz