Dlaczego warto kupować kawę Fair Trade?

Kiedy nadchodzą zimne wieczory zewsząd poszukuję ciepła. Zastygam w danej chwili i łaknę każdego źródła, które ogrzewa moje zmarznięte ciało. W takich chwilach tworzy się jakaś magiczna aura, która pozostawia w mojej pamięci nostalgiczne wspomnienia sprawiając, że z utęsknieniem oczekują zimy, białego dywanu, gwieździstego nieba, rozpalonego kominka przy którym zasiadam opatulona kocem z kubkiem gorącej czekolady lub kawy. Gorąca kawa goździkami i kardamonem. Na samą myśl o niej powracają czarujące obrazy z chwil spędzonych na rozmyślaniu i zatapianiu się z rozkoszą w danej chwili.

Reklama

kawaJednak, aby chwile spędzone z kubkiem gorącej czekolady, kakaa czy kawy sprawiały mi przyjemność muszę mieć świadomość, że podczas produkcji tego napoju nikt nie ucierpiał. Może brzmi to absurdalnie, ale w dzisiejszym świecie zdarza się, że w obliczu większej możliwości wzbogacenia się wykorzystuje się ludzi, męczy zwierzęta, niszczy środowisko naturalne. Jestem temu zdecydowanie przeciwna i nie chcę brać w tym udziału. Wiem, że wielu wrażliwych ludzi także dotyka fakt, że podczas produkcji wykorzystywane są dzieci. Zmuszane do pracy, odbierane rodzinom, zaprzestające własną edukację i pracujące dla innych ludzi. Kawa smakuje zupełnie inaczej jeżeli uświadomimy sobie jak była produkowana.

Sprawy dotyczące zmuszania dzieci do pracy na plantacjach w krajach Afrykańskich jest trudnym tematem chociaż by z powodu biedy, która tam panuje. Nie znając rzeczywistej sytuacji danej rodziny, gospodarki trudno jest mi ocenić czy lepsze jest nie kupowanie produktów przy których produkcji pracowały dzieci, czy też wspomóc je poprzez kupowanie ich wyrobów. Ogólnie w Europie niedopuszczalne jest, aby dzieci pracowały. Dzieci mają się bawić, rozwijać, uczyć natomiast to dorośli są odpowiedzialni za ich utrzymanie. Czy jednak można stosować takie same racje w Europie i Afryce. Sprawy etyczne zazwyczaj mają dwie strony i to my sami w zgodzie z sobą i naszym sumieniem musimy odpowiedzieć na pytanie czy chcemy kupować czekoladę, kawę czy jakiekolwiek inne produkty przy których były zmuszane do pracy dzieci, czy jednak chcemy wesprzeć produkty pochodzące ze sprawiedliwego handlu, które nie dopuszczają, aby na plantacjach pracowały dzieci, a pracownicy byli źle traktowani. Produkty oznaczone certyfikatem Fair Trade oraz wszystkie produkty ekologiczne posiadające stosowne certyfikaty mają nam zapewnić, że proces produkcji był zgodny z zasadami szacunku dla ludzi i środowiska.

Póki dzieje się to wszystko tak daleko od nas trudno jest nam wyrokować, oceniać, ale ważne jest aby o tym myśleć i podejmować świadome decyzje. Bezmyślne życie nie jest warte przeżycia. Jeżeli możemy pomóc, pomagajmy. Jeżeli nie chcemy krzywdzić, nie krzywdźmy ani czynnie ani biernie. Musimy w końcu uświadomić sobie, że nasze wybory konsumenckie mają wielki wpływ na świat. Póki pieniądz rządzi światem, my konsumenci decydujemy o tym co będzie rosło w siłę, a co upadało. Tak więc czasem siedząc z kubkiem gorącej czekolady czy kawy warto pomyśleć o tym jak powstawała i jaką drogę przeszła za nim dotarła w nasze ręce.

Stopka autorska: Kawa – http://nazdrowie.net.pl/38-kawa-kakao-czekolada-karob

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz