Dlaczego warto mieć fundusz awaryjny?

świnka skarbonka Nie sposób przewidzieć wszystkich sytuacji, jakie mogą się przydarzyć. Utrata pracy, choroba, awaria samochodu to tylko niektóre z wielu zdarzeń, które mogą spowodować poważne problemy finansowe, jeśli nie będzie się posiadać oszczędności. Posiadanie funduszu awaryjnego, czyli pieniędzy przeznaczonych tylko na nieprzewidziane wydatki to podstawa dobrego zarządzania finansami osobistymi. Muszą to być pieniądze zgromadzone w bezpiecznym miejscu oraz takim, które pozwoli w każdej chwili z nich skorzystać, więc lepszym wyborem będzie konto oszczędnościowe niż lokaty czy obligacje. Oszczędności na losowe sytuacje warto posiadać z kilku powodów.

Reklama

Najbardziej oczywistym jest możliwość sfinansowania nieprzewidzianego wydatku. Jeśli ktoś posiada fundusz awaryjny, to nie musi prosić bliskich o pożyczkę ani brać kredytu. W trudnej sytuacji kredyt negatywnie wpłynąłby na stan finansów, a i nie zawsze byłby przyznany. Na pomoc rodziny i znajomych nie zawsze można liczyć, nie każdy też potrafiłby poprosić o nią. Posiadanie takiego funduszu pozwala przetrwać trudny czas nie tylko bez problemów finansowych, ale i często z większym spokojem. Sam fakt, że posiada się fundusz awaryjny, nawet jeśli żadna nieprzyjemna sytuacja się nie zdarzy, zapewnia większy spokój, gdyż ma się świadomość, że w razie trudnych sytuacji będzie można z niego skorzystać.

W przypadku utraty pracy dochodzi jeszcze jedna korzyść. Jeśli posiada się rezerwę pozwalającą na pokrycie kilkumiesięcznych wydatków, to nie trzeba decydować się na pierwszą pracę, jaką uda się znaleźć. Jest czas, aby poszukać odpowiedniego i dobrze płatnego zajęcia. Żeby udało się zgromadzić taką sumę, trzeba co miesiąc przelewać na konto oszczędnościowe określoną kwotę. Będzie to kosztem wydatków na przyjemności, ale koniecznie warto o tym pamiętać, kiedy ma się dobrą sytuację finansową. Większy fundusz awaryjny sprawi, że nie będzie trzeba podejmować się źle płatnego zajęcia, byle tylko mieć na zapłacenie rachunków. Kiedy już podejmie się taką pracę, można nie mieć czasu albo sił, by szukać czegoś lepszego.

Łatwa możliwość sfinansowania wydatków, poczucie bezpieczeństwa, mniej problemów w trudnych chwilach, możliwość rezygnacji z kredytu oraz spokojnego poszukania nowej pracy to wszystko gwarantuje posiadanie funduszu awaryjnego. Żeby go stworzyć, wystarczy wykonać przelew na konto oszczędnościowe, najlepiej zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Fundusz ten nie powinien być niższy niż równowartość trzymiesięcznych wydatków. Najlepiej, aby była to równowartość minimum półrocznych wydatków.

Stopka autorska: windykacja należności.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz