Dlaczego warto mówić poprawnie po polsku?

Język polski, nam Polakom, wydaje się językiem prostym i łatwym do opanowania. Często robimy wyrzuty osobom z innych krajów, o to, że mówią pewne wyrazy źle, przekręcają litery lub zmieniają zupełnie wyraz, tak że nie potrafimy nic zrozumieć.

Reklama

słownikNiemniej jednak, jeśli się rozejrzymy bardzo dokładnie, to w naszym otoczeniu odnajdziemy mnóstwo osób, które często popełniają różnorakie błędy językowe, między innymi błędy fonetyczne. Takie błędy oczywiście nie wpływają na jakość naszej komunikacji, ale w konkretnym  towarzystwie, takie błędy nie są dobrze odbierane.

Wiadomo jednak, że zdolność rozmowy, dyskusji z drugim człowiekiem świadczy o pewnej kulturze osobistej. Również jakość i umiejętność zdolnego operowania językiem jest specjalnością, która wpływa na jakość i poziom komunikacji.

Ciężko się przeprowadza dialog, z osobą, która swoimi słowami, językiem nie daje nam zrozumieć tego, co chce przekazać. Dobre wysławianie się jest bardzo dobrze postrzegane wśród wielu kręgów.

Popełniane przez nas błędy fonetyczne mogą często zepsuć cały kontekst twierdzenia, hipotezy, którymi porozumiewamy się z innym człowiekiem podczas konwersacji. Nie wpływa to oczywiście na zdolność komunikacji, jednakże może doprowadzić do pewnych nieporozumień, którego oczywiście nikt nie chce.

Takie błędy są często kłopotliwe, gdy mamy do czynienia z osobami, przy których nie wypada takich błędów popełniać. Na przykład, podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie chcemy wypaść źle, często jednak stres bierze nad nami władzę i popełniamy błędy, które mogą doprowadzić do zawstydzenia. Powstało wiele szkół, które prowadzą kursy języka polskiego, podczas którego możemy łatwo się nauczyć, jak przestrzegać się przed takimi błędami i co robić, by wyjść cało z takiej opresji, gdy taki błąd popełnimy. Warto dbać o swój język i zdolność do komunikacji, gdyż jest to jedna z funkcji, z których najczęściej korzystamy. Dlatego warto zadbać o to, by pozbyć się niepotrzebnych błędów, które mogą popsuć jakość dialogu. Dzięki takiej zdolności, będziemy mogli bez żadnego stresu podejmować konwersacje z każdym człowiekiem, bez obawy o to, że wypowiemy źle słowo, zapomnimy o jednej literze, czy też popełnimy błąd fonetyczny innego rodzaju.

Stopka autorska: błędy fonetyczne – http://filolozka.brood.pl/category/czeste-bledy/bledy-fonetyczne/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 4.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz