Dobre przedszkole – jakie powinno być?

Czym charakteryzuje się dobre przedszkole? No cóż, nie jest to sprawa prosta. Spróbujmy przeanalizować kolejne istotne w tej kwestii punkty.

Reklama

Po pierwsze – kadra

kolorowy rysunekJakie warunki musi spełniać kadra opiekuńczo wychowawcza w dobrym przedszkolu? Na pewno powinna być przeszkolona i wykwalifikowana. Nie oznacza to, że osoby, które nie mają formalnego wykształcenia i certyfikatów, nie mogą dobrze opiekować się dziećmi. Jak najbardziej mogą. Tylko, że nie będziemy w stanie tego ocenić od tak, a odpowiedni papier po prostu daje nam pewne potwierdzenie, że osoba taka została odpowiednio przeszkolona, i prawdopodobnie posiada umiejętności i wiedzę czyniące z owej osoby dobrego opiekuna. Prawdopodobnie, bo oczywiście pewności żadnej nie ma. Starajmy się jednak zwiększyć szanse na to. Oczywiście, pewne cechy opiekuna, takie jak podejście czy serce do dzieci, są trudniejsze do opisania formalnego, i musimy się w przypadku ich oceny posłużyć obserwacją i intuicją. Warto także sprawdzić ile dzieci przypada na jedną opiekunkę czy opiekuna – nie jest wskazanym, by było ich zbyt dużo rzecz jasna.

Po drugie – program i metody wychowawcze

Metody są różne, każde mają swoich zwolenników i przeciwników, jednak są takie, które cieszą się powszechnym uznaniem na świecie. O ile ocena skuteczności i potencjału dydaktycznego rozmaitych metod może nie być łatwa, o tyle już ocena samego programu zajęć powinna być łatwiejsza. Możemy stwierdzić, nie zawsze trafnie, ale jednak, czy konkretne elementy zajęć czy „przedmioty” będą dla naszych pociech w jakikolwiek sposób przydatne w przyszłości lub czy w jakiś sposób pozytywie wpłyną na ich rozwój. Tak czy inaczej, każde szanujące się przedszkole powinno dać szczegółowy wgląd w metody i program, a nam warto się w nie zagłębić.

Po trzecie – warunki

Warto sprawdzić, czy dzieci mają odpowiednio dużo miejsca do zabawy oraz czy pomieszczenia są przystosowane do dłuższego przebywania i zabawy dzieci. Tyczy się zarówno pomieszczeń typowo do zabaw, sypialni, toalet i jadalni. Czy są one czyste i bezpieczne. Oraz, oczywiście jak są wyposażone. Duża ilość ciekawych przedmiotów, które posłużą dzieciom do zabawy będzie tu plusem. Oczywiście, nie zwracajmy uwagi tylko i wyłącznie na wnętrze – liczy się także ogródek czy inny rodzaj miejscu na zewnątrz. Przedszkole nie posiadające takiego miejsca, właściwie możemy wykluczyć. Chyba, że zapewnimy dziecku kontakt z naturalnym środowiskiem poza przedszkolem, na własną rękę. Nie zmienia to faktu jednak, że porządny plac zabaw czy chociaż ogródek gdzie dzieci będą mogły pograć w piłkę, pobawić się w słońcu latem lub śniegu zimą jest dużym plusem. Na szczęście przedszkoli, które takiego nie posiadają jest coraz mniej.

Po czwarte – wszystko inne

A więc rzeczy takie jak cena – tutaj oczywiście w grę wchodzi poziom naszej zamożności, ale nawet, jeżeli stać nas na opłacenie najdroższego przedszkola, nie zawsze najdroższe znaczy najlepsze. Wszelkiego rodzaju dodatkowo usługi, które przedszkole może zaoferować nam i naszym dzieciom – wycieczki, specjalne wydarzenia, dodatkowe formy współpracy z rodzicami, i wszystko inne.

Tak więc, przed wyborem przedszkola, przeanalizujmy te punkty i zastanówmy się dobrze!

Stopka autorska: przedszkole – http://ekoskrzat.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    Świetny tekst o przedszkolach!

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: +1 (from 1 vote)

Dodaj komentarz