Dobre sposoby na oszczędzanie pieniędzy

W takich czasach jak teraz, czyli w okresie zbliżającego lub trwającego już kryzysu gospodarczego, coraz większego znaczenia nabierają środki zgromadzone na tak zwaną „czarną godzinę”. Zawsze warto posiadać jakieś rezerwy, a teraz szczególnie, ponieważ często trudno przewidzieć co przyniosą najbliższe miesiące i na przykład w sytuacji utraty pracy, posiadając środki przynajmniej w wysokości trzech pensji, nowego zatrudnienia możemy poszukiwać znacznie dłużej. Zazwyczaj jednak problemem jest zgromadzenie takiego kapitału, ponieważ w czasach wszechobecnych szybkich pożyczek i kart kredytowych oszczędność jest cnotą spotykaną coraz rzadziej, jednak życie na kredyt nie może trwać wiecznie, o czym przekonują się aktualnie choćby Grecy. Spróbujemy się tu zastanowić w jaki sposób zgromadzić taką poduszkę finansową, która będzie w stanie zabezpieczyć nas przed nieprzewidzianym.

Reklama

Przede wszystkim należy liczyć się z tym, że budowanie zabezpieczającego kapitału będzie się musiało wiązać z pewnymi wyrzeczeniami albo chociaż zmianą nawyków konsumpcyjnych. Na pytanie o to, jak oszczędzać pieniądze nie ma prostej odpowiedzi, ale generalnie można tu wyróżnić dwa sposoby, co do których można powiedzieć, że różnią się ze względu na to, czy uważamy, że jesteśmy w stanie utrzymać reżim wydatkowy, czy też nie jesteśmy w stanie tego zrobić, poniżej przedstawiono oba w kilku słowach.

  • Analiza wydatków i ustalenie skali oszczędności – w tym przypadku należy na początku precyzyjnie przeanalizować swoje miesięczne koszty (uwzględniające wszystkie opłaty stałe, które ponosimy oraz niezbędne przeciętne wydatki na utrzymanie). Na tej podstawie ustalamy dzienne limity wydatków i obliczamy kwotę, którą zyskamy na koniec miesiąca. Jeżeli wyjdzie zbyt niska, to w takiej sytuacji z listy niezbędnych wydatków należy coś jeszcze usunąć. W tym przypadku konieczna jest ścisła kontrola tego, jak dysponujemy swoją wypłatą.
  • Usługi bankowe wspomagające oszczędzanie – to kolejne rozwiązanie dla osób, którym nie chcę się zbyt wiele liczyć, a także bojących się tego, że nie dość w nich dyscypliny. Korzystając z takiej opcji ustalamy stała miesięczną wysokość oszczędności lub uzależniamy ją od dokonywanych co miesiąc za pomocą konta wydatków, a pozostałymi środkami dysponujemy tak, aby starczyło na wszystko do końca miesiąca.

Stosując się do jednego z podanych powyżej sposobów na pewno uda nam się coś „uciułać”, na początku może to nie być proste, ale jeżeli już uda nam się wykształcić nawyk liczenia wszystkich wydawanych pieniędzy, to w takiej sytuacji wszystko pójdzie już znacznie sprawniej i po jakimś czasie na pewno będziemy mogli poczuć się bezpieczniej.

Stopka autorska: jak oszczędzać pieniądze – http://bankporad.pl/tag/jak-oszczedzac-pieniadze/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz