Gucci – dom mody znany na całym świecie

Dom mody GucciGucci, czy też House of Gucci, to włoski dom mody, który został założony we Florencji w 1921 roku przez Guccio Gucci, syna florenckiego rzemieślnika. Już wcześniej, bo w 1906 roku Gucci otworzył swój pierwszy sklep z akcesoriami do jazdy konnej i ekskluzywnymi produktami ze skóry. Jako kelner w hotelu Ritz zauważył, że skórzana galanteria i walizy to nie tylko oznaka ludzi zamożnych, ale i szansa na sukces dla jego firmy.

Nie mylił się, bo jego luksusowe wyroby szybko zyskały uznanie takich klientek, jak choćby Audrey Hepburn czy Grace Kelly. Od 1933 roku logo firmy to dwie splecione ze sobą litery G, nawiązujące do inicjałów założyciela. Pierwszy butik Gucci pojawił się w Rzymie w 1938 roku i okazał się sukcesem, gdyż od tego czasu właściciel zajął się projektowaniem dla wielu znanych w świecie mody marek.

W 1932 roku Gucci zaprojektował wsuwane pantofle, zainspirowane klasycznymi mokasynami. Przez następne 30 lat owe pantofle były symbolem elitarnej mody. W 1947 roku świat ujrzał torebkę bamboo, która do chwili obecnej stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych produktów firmy Gucci. Po śmierci Guccio Gucci i krwawej walce rodziny o kontrole nad firmą zajął się nią jeden z jego synów, Aldo, który rozwinął zasięg marki otwierając kolejne butiki w Londynie, Paryżu i Nowym Jorku, a w dalszej kolejności w Tokio i Hongkongu. W latach siedemdziesiątych Gucci słynęła także jako producent modnych, bardzo precyzyjnych zegarów.

W latach 80-tych XX wieku firma Gucci popadła w ogromne tarapaty. Rodzina Gucci, zaślepiona chęcią osiągania coraz wyższych zysków, sprzedawała bardzo wiele licencji, a część jej produktów dostępna była nawet w supermarketach. Niestety, nie miały one już w zasadzie nic wspólnego z klasą, stylem czy też przeznaczeniem wyłącznie dla wybranych klientów.

Na szczęście w 1994 roku na czele firmy stanął Tom Ford. Odświeżył wizerunek marki, a produkty Gucci znów zaczęły osiągać zwrotne ceny. Firma zajęła się także produkcją perfum, które charakteryzuje silny, zmysłowy zapach kojarzący się nieodłącznie z nowoczesnym luksusem. Dziś Gucci to wysokiej jakości obuwie damskie i męskie, a także jedyne w swoim rodzaju kolekcje damskie i męskie wraz z dodatkami.

W chwili obecnej Gucci to rozwijająca się dynamicznie firma, która może pochwalić się światowej klasy profesjonalizmem i kreatywnością. Co więcej, marka ta przez cały czas poszukuje współpracowników do tworzenia Gucci Group, do której aktualnie należą między innymi Balenciaga, Sergio Rossi, Yves Saint Laurent czy też Stella McCartney.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz