Dom murowany, czy szkieletowy?

Z dziada pradziada mężczyzn obarczano trzema rzeczami, które musiały być przez nich zrealizowane w ciągu życia. Jedną z takich rzeczy jest budowa domu, która w czasach kryzysu nie jest łatwa do zrealizowania. Dlatego też szukając sposobu na tani dom, bez konieczności zaciągania kredytów hipotecznych, które spłacać będziemy do końca życia postanowiliśmy wziąć pod lupę domy szkieletowe i porównać je z najczęściej wykorzystywaną w Polsce technologią budowy, czyli z domami murowanymi.

Reklama

dom szkieletowyRozpoczynając porównanie warto przede wszystkim porównać koszta materiałów wykorzystywanych do budowy obu typów konstrukcji, a także ceny robocizny, za ich wykonanie. W przypadku domu szkieletowego ceny surowca, czyli drewna utrzymują się na stałym poziomie i stanowią zaledwie kilkadziesiąt procent ceny zbliżonej ilości surowców potrzebnych do budowy domu murowanego, gdzie jako surowiec służą cegły lub pustaki oraz zaprawa murarska.

Również w przypadku robocizny ceny domów szkieletowych wyglądają znacznie bardziej okazale, może dlatego że budowa takiego domu jest o wiele prostsza i przy odpowiednim parku maszynowy oraz zasobach ludzki może zostać zrealizowana nawet w kilkanaście dni. Porównanie cenowe zdecydowanie wygrywają domy szkieletowe, które w ostatecznym rozrachunku pozwalają nam zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które byśmy zmuszeni byli wydać w przypadku domu murowanego.

Kolejne kryterium, które bierze większość z nas pod uwagę są koszta utrzymania oraz konserwacji budynku zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. W przypadku domów szkieletowych w koszta utrzymania oprócz standardowych wydatków, takich jak ogrzewanie wliczyć trzeba będzie spore kwoty jakie co kilka lat będziemy musieli wydać na specjalne substancje konserwujące drewnianą konstrukcję domu, który inaczej niż domy murowane jest narażony na działanie takich czynników jak wilgoć, ogień, czy korniki. Poniesione wydatki możemy sobie częściowo zrekompensować małymi wydatkami na ogrzewanie, które związane są z genialną izolacją cieplną domu, który nie tylko zatrzymuje ciepło zimą, ale również latem nie pozwala dostać się do chłodnego wnętrza wysokiej temperatury.

Jak widać powyżej koszta utrzymania oraz budowy domu szkieletowego wypadają znacznie korzystniej niż w przypadku domu murowanego, co przemawia za dalszym rozwojem tej technologii oraz coraz większym jej wykorzystaniem na terenie naszego kraju.

Stopka autorska: domy szkieletowe – http://www.tdd-domy.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz