Domofony – wykonanie instalacji przy budowie płotu

Kupując domofon chcemy zabezpieczyć się przede wszystkim przed nieproszonymi gośćmi ale też korzystać z niego dla naszej wygody i komfortu. Co zrobić, aby korzystanie z domofonu nie stało się uciążliwe, jak wykonać instalację, co i gdzie poprowadzić, co należy przemyśleć i jakie opcje w ogóle istnieją… W niniejszym artykule postaramy się pomóc tym, którzy stawiają płot i są zdecydowani na montaż instalacji domofonowej.

Reklama

domofonW pierwszej kolejności należy rozważyć położenie kabli ponieważ domofony jak wiemy montuje się przy furtce, co narzuca nam lokalizację panelu głównego. Najlepiej, żeby przewód nie biegł w podłożu, które będzie utwardzane. Jeżeli to możliwe to oczywiście nie łączyć przewodów w ziemi, a same przewody dobrać zgodnie z wymaganiami sprzętowymi zestawu domofonowego. Sam przewód umieścić w plastikowym peszlu, co sprawi, że kabel będzie użyteczny przez bardzo długi okres (do kilkunastu, nawet kilkudziesięciu lat).

Następnie kabel rozprowadzić tak, aby panel wewnętrzny znajdował się w miejscu ergonomicznym i wygodnym. Nie umieszczajmy panelu wewnętrznego w wiatrołapach, bo wychodzenie szczególnie zimą będzie uciążliwe i dodatkowo z każdym wyjściem wychłodzimy mieszkanie. Wysokość panelu i miejsce należy dopasować do wzrostu domowników – to wbrew pozorom bardzo istotne. Standardowe domofony posiadają słuchawki z kablem, który pozostawia nam pole manewru, natomiast przy wyborze panelu stacjonarnego lub w przypadku wideodomofonu należy zwrócić na ten fakt szczególną uwagę, o ile korzystanie może być możliwe to w przypadku znacznej różnicy wzrostu może powodować duże uciążliwości.

Kolejnym krokiem jest rozplanowanie przeprowadzenia kabli w słupkach płotu oraz przygotowanie samych słupków. Jeżeli będą murowane to zadbajmy, aby płot miał zagłębienia przygotowane pod nasz wybrany model. Najlepiej jest umieścić plastikowe rurki (peszle) w słupkach co ułatwi w przyszłości ewentualną wymianę kabli.

Projektując instalację należy rozważyć, jakie domofon oferuje dodatkowe funkcje i z jakich będziemy chcieli skorzystać. dodatkowy przycisk wyjścia będzie bardzo wygodny, ale może wymagać dodatkowego kabla łączącego przycisk z panelem zewnętrznym. Warto rozważyć czy nie będziemy w przyszłości planowali zakładać napędu do bramy wjazdowej na posesję. Kabel nie jest wielkim wydatkiem, więc warto od razu zabezpieczyć się na taką ewentualność. Innym udogodnieniem może być gniazdko wysokiego napięcia umiejscowione w płocie – przyda się przy pracach w ogrodzie do podłączenia automatycznego noża do przycinania krzewów, piły lub kosiarki do trawy. Należy pamiętać, aby doprowadzić kabel napięcia w oddzielnej osłonie, aby zminimalizować ewentualne zakłócenia.

Wynajmując profesjonalistę montującego domofony możemy liczyć na doradztwo, ale nie pozostawiajmy wszystkiego w rękach zewnętrznych. Z góry przestrzegamy przed najbardziej denerwującym zdaniem, jakie może wypowiedzieć instalator – „Trzeba było powiedzieć, że Pan chce dodatkowe funkcje to bym przeprowadzić kabel – teraz to już trochę późno…”. Oczywiście nie życzymy takich doświadczeń ale jak to mówią „strzeżonego … „.

Stopka autorska: domofony – http://www.genway.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz