Domowe ciepło od podłogi po sufit

Komfort termiczny w sezonie jesienno-zimowym minimalizuje ryzyko problemów zdrowotnych oraz polepsza nasze samopoczucie na co dzień.

Reklama

podgrzewana podłogaKażdy dzień nieobecności w pracy może mieć w przyszłości nieprzyjemne konsekwencje. Wizyty u lekarza i wydawanie pieniędzy na medykamenty także nie należą do najprzyjemniejszych zajęć. Dlatego troskę o swoją rodzinę i siebie samego najlepiej zacząć od poprawy warunków bytowych. Pierwszym krokiem ku temu może być np. zastosowanie podgrzewanej podłogi w łazience, w której wszak zazwyczaj przebywamy bez ubrania. Przed całą operacją należy jednak dokładnie przemyśleć rozmieszczenie poszczególnych sprzętów. Przewody grzejące nie powinny bowiem przebiegać bezpośrednio pod nimi. Dotyczy to również pozostałych pomieszczeń, w których chcielibyśmy zainstalować ogrzewanie podłogowe, a zwłaszcza tam, gdzie byłoby ono głównym źródłem ciepła. Wykluczone są zatem częste zmiany aranżacji wnętrz.

Szczególnie wydajne może być wodne ogrzewanie podłogi, zwłaszcza jeśli zrezygnujemy z eksploatacji innych źródeł. Jest to możliwe w domach pasywnych, które niemal do zera minimalizują straty ciepła. Oprócz odpowiednich materiałów, użytych do budowy nieruchomości, konieczne są również adekwatne drzwi wewnętrzne a zwłaszcza frontowe, szczelne okna oraz profesjonalny system wentylacyjny. Niestety, w Polsce takie technologie wciąż implikują zwiększenie kosztów ogólnych o co najmniej kilkanaście procent. Wpływa na to głównie niewielka konkurencja wśród firm, oferujących budynki pasywne. W porównaniu z Zachodem czy Skandynawią, mamy niewielu fachowców, którzy znaliby się dobrze na rzeczy. Mało rozpropagowane są również odnawialne źródła energii w postaci kolektorów słonecznych, małych elektrowni wiatrowych czy czerpania ciepła spod ziemi. Sytuacja powoli się zmienia, chociaż na dogonienie Szwedów, Niemców czy Duńczyków przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Póki co, w standardowym budownictwie warto stosować sprawdzone metody na docieplenie domów oraz nabyć nowoczesne okna i drzwi, pamiętając jednocześnie o odpowiednim przepływie powietrza. Przesadna szczelność, wręcz hermetyczne wnętrza, nie służą zdrowiu, a w skrajnych przypadkach prowadzą do tragedii (np. gdy w domowej kotłowni zapłonowi ulegną gazy powstałe w wyniku stosowania opału węglowego).

Stopka autorska: Tutaj sprawdzisz przykładowy asortyment wyposażenia domu

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz