Domy przyszłości

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pralka (wówczas ‘Frania’) w domu była czymś wyjątkowym. Rzadkim widokiem był również telewizor- przeważnie słuchano audycji radiowych, słuchano muzyki z płyt winylowych. Dzisiaj mieszkania są wręcz naszpikowane elektroniką, a z każdym rokiem przybywa na rynku nowych rozwiązań mających za zadanie ułatwić nam życie. W każdym pomieszczeniu każdy z nas ma co najmniej kilka sprzętów, bez których ciężko mu się obejść.

Reklama

W salonie centralnym punktem jest telewizor, często jeszcze z odtwarzaczem dvd, lub konsolą do gier. Na półkach stoją elektroniczne ramki na zdjęcia, aparaty cyfrowe, lampki ledowe wprowadzające ciekawy nastrój i cała masa przeróżnych gadżetów. Na stoliku obowiązkowo laptop i telefon komórkowy. Po podłodze zaś kręci się automatyczny odkurzacz, który włącza się o określonych godzinach, mknąc po mieszkaniu w poszukiwaniu kurzu. W łazience można wziąć prysznic, który ma funkcję masażu i wbudowane radio, zważyć się na wadze, która miłym głosem poinformuje nas o kilogramach, czy umyć zęby szczoteczką elektryczną. Z kolei w kuchni znajdziemy całą gamę sprzętów- od elektrycznej solniczki, przez otwieracz do konserw i ekspres do kawy z ilością funkcji dorównującą konstrukcjom NASA, aż do inteligentnej lodówki. Coraz więcej ludzi decyduje się także na montaż rolet zewnętrznych, których obsługa również nie wymaga wysiłku. Takie rolety z zasilaniem elektrycznym można znaleźć u dobrych producentów (np.: Mobilus Motor, Somfy). Dzięki temu nawet zasłanianie okna to kwestia naciśnięcia jednego przycisku.

W niektórych krajach istnieją już mieszkania, które są zdalnie sterowane. Po wyjściu do pracy właściciel takiego przybytku może na odległość wydać polecenie np.: otwarcia okien, lub uruchomienia klimatyzacji. Dzięki temu po męczącym dniu lokator wraca do przewietrzonego pomieszczenia. U nas na razie domownicy przekonali się jedynie na montaż kamer do monitoringu. Na takie rozwiązanie decydują się często rodzice zmuszeni zostawiać dziecko pod opieką niani, a także ci, którzy trzymają coś cennego w domu. Dzięki takiej kamerze mamy na ekranie swojego komputera stały podgląd pokoju.

Stopka autorska: powermode.pl – Mobilus Motor

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz