Domy szkieletowe – za i przeciw

dom szkieletowyDomy szkieletowe „przywędrowały” do Polski w latach 90-tych z Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie nasi rodacy często pracowali w branżach budowlanych. Poznanie specyfiki konstrukcji, charakterystyki materiałów oraz sposobu budowy pozwoli naszym rodakom przenieść tą technologię na Polski grunt. Dziś szacuje się że około pięć procent rynku w branży budowlanej należy do tego typu konstrukcji, które nadal rzadko stosowane są jako domy całoroczne, a raczej wykorzystywane są jako domki letniskowe oraz sezonowe obiekty wypoczynkowe.

Reklama

Przyczyną takiego wykorzystanie domów szkieletowych jest głównie mentalność Polaków, którzy konstrukcje z drewna oceniają jako mało solidne i raczej nadające się głównie do zamieszkiwania sezonowego. Opinia ta jest bardzo krzywdząca dla konstruktorów domów  z drewna, którzy dokładają wszelkich starań, aby domy szkieletowe można było wykorzystywać jako domy całoroczne. Dlatego też domy z drewna podczas ich budowy są specjalnie uszczelniane kolejnymi warstwami drewna i wełny mineralnej,  co zapewnia im małe straty ciepła, przy bardzo dobrej wymianie powietrza, które we wnętrzach ekologicznych domów z drewna jest zawsze rześkie i bardzo świeże.

O doskonałych parametrach cieplnych zapewniają także nieliczni użytkownicy domów szkieletowych, którzy zdecydowali się korzystać z tych konstrukcji przez cały rok. Mieszkańcy Ci potwierdzają opinie firm budujących domy szkieletowe oraz ekspertów, iż domy wykonane z drewna, przy odpowiednim zabezpieczeniu doskonale sprawdzają się nawet w bardzo chłodne dni. Użytkownicy mówią także o tym, iż domy szkieletowe są także znacznie tańsze w eksploatacji, a koszta ogrzewania tego typu konstrukcji w porównaniu do domów z pustaka, czy cegły są nawet o trzydzieści procent mniejsze.

Mimo tak dobrych opinii na temat domów szkieletowych, konstrukcje tego typu nadal pozostają w cieniu technologii budowlanych przekazywanych nam od dziada pradziada, czyli domów murowanych. Dziś domy szkieletowe najchętniej kupują osoby bardzo zamożne, które traktują je jako domki działkowe, letniskowe lub też letnie rezydencje które budowane są w najbardziej wakacyjnych miejscowościach Polski. Niestety domy szkieletowe nie do końca przyjęły się w Polsce, a srogie zimy które panują w naszym kraju niestety utwierdzają Polaków w przekonaniu, iż najlepszym schronieniem przed mrozem i śniegiem są domy z cegieł oraz pustaków, a nie domy drewniane.

Stopka autorska: domy szkieletowe – http://www.piotrzgorzelski.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 3.7/10 (liczba ocen: 7)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz