Doradztwo personalne – nowe wyzwania

Firmy zajmujące się doradztwem personalnym muszą przygotować się na nowe wyzwania. Zamiast poszukiwać najlepszych pracowników, będą coraz częściej zajmowały się tworzeniem strategii służących ich zatrzymaniu. Dlaczego? Z kilku powodów.

Reklama

Doradztwo w zakresie rekrutacji

Pierwszym z nich są nastroje wśród grupy najbardziej cenionych pracowników. Jak pokazują dane jednej z firm oferujących doradztwo personalne, co najmniej połowa z nich będzie próbowała w roku 2011 zmienić pracę. Taki zamiar deklaruje czterech na dziesięciu specjalistów, tylu samu menedżerów i jeden z dziesięciu dyrektorów lub prezesów. To ogromna rzesza ludzi, którzy mogą sporo namieszać na rynku pracy. Zwłaszcza, że do poszukiwań chcą się rzucić trzydziestolatkowie oraz osoby w wieku 25-30 lat.

W poszukiwaniu lepszej pracy

To grupa, którą niełatwo zadowolić. Wiedzą, że są coś warci, w większości odrobili swoją pańszczyznę na niższych i mniej wymagających stanowiskach ucząc się i zbierając doświadczenie. Teraz chcą czegoś więcej niż tylko wypłaty co miesiąc i służbowego samochodu w nagrodę. Dla tych, którzy oferują doradztwo personalne to szczególnie trudna grupa do opanowania. I może być jeszcze trudniejsza.

Trudności może spowodować otwarcie niemieckiego rynku pracy. To druga z przyczyn zamieszania wśród firm zajmujących się doradztwem personalnym. Dlaczego? Bo chociaż większość specjalistów nie mówi po niemiecki i do Berlina, Frankfurtu czy Monachium przenosić się nie zamierza, to jednak ci, którzy to zrobią stworzą lukę, którą ktoś będzie musiał wypełnić. Konkurencja o najbardziej kluczowych pracowników – inżynierów, wykwalifikowanych specjalistów, a nawet pracowników fizycznych o poszukiwanych specjalizacjach będzie więc jeszcze bardziej zażarta.

Taki stan rzeczy zmusi firmy, które oferują doradztwo personalne, do budowania nowych strategii, które nastawione będą na opcję „keep”. Mogą też mieć inny charakter niż do tej pory.

Liczy się atmosfera i długi urlop

Na pierwszym miejscu nadal będą pieniądze – w końcu mamy do nadrobienia spory dystans do krajów zachodnich. Ale coraz większe znaczenie będą miały czynniki pozafinansowe. Takie jak urlop czy elastyczny czas pracy, a także nietypowe formy zatrudnienia. Te dwie kwestie mogą być dla firm oferujących doradztwo personalne poważnym problemem, ponieważ polscy przedsiębiorcy, a ich klienci, są wyjątkowo nieufni oraz negatywnie nastawieniu do urlopów w ogóle. Z tego względu praca w domu jest w wielu firmach wykluczona, a wykorzystanie nawet tego urlopu, który na mocy kodeksu pracy ludziom przysługuje – niemożliwe.

Tymczasem właśnie te czynniki zdają się grać coraz większą rolę. Dobrze opłacani profesjonaliści chcą konsumować owoce swojej pracy, a do tego potrzebują czasu wolnego. Nie zadowoli ich już tydzień wolnego, mogą zażądać miesiąca. A firmy doradztwa personalnego muszą do tego przekonać swoich klientów.

Dla utrzymania pracowników coraz ważniejsza będzie też odpowiednia atmosfera pracy. Rygory, utrzymywanie dyscypliny – to może obrócić się przeciwko pracodawcom. I o tym również powinno pamiętać doradztwo personalne. I to również może być kwestią zapalną, ponieważ pełna kontrola jest w wielu korporacjach uznawana za podstawę organizacji pracy.

Dobrze wyznaczyć cel

Trzeba będzie wyznaczyć ludziom cel. Pokazać, że codzienne wizyty w biurze mają sens i że chodzi o coś więcej niż tylko proste zarabianie pieniędzy. To trend, który coraz częściej wskazują ludzie zajmujący się doradztwem personalnym na świecie. Podają liczne przykłady przedsiębiorstw, które odniosły sukces właśnie dzięki takiej postawie – od Forda do Apple. Problem w tym, że w przypadku większość firm – zarówno korporacji jak i tych mniejszych – trudno w ogóle mówić o czymś takim jak rzeczywista misja. Ponieważ trzeba ją zdefiniować, doradztwo personalne stanie się więc czymś więcej niż tylko usługą dotyczącą stosunków pracy. Będzie doradztwem dotyczącym poszukiwania istoty działalności firmy. Pomocą w poszukiwaniu odpowiedzi – po co ta nasza firma w ogóle funkcjonuje.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz