Waga doświadczenia w piłce nożnej

W piłce nożnej, tak jak i w życiu, doświadczenie odgrywa bardzo ważną rolę. Jest to bowiem jedna z tych dyscyplin, w której oprócz umiejętności liczy się także psychika zawodnika oraz jego staż gry. Właśnie z tego powodu, w tak wielu klubach grają wciąż piłkarze starszej daty. I zazwyczaj mają oni pewne miejsce w pierwszej jedenastce. Dlaczego tak się dzieje?

Reklama

Wielu kibiców oraz komentatorów, którzy śledzą na bieżąco mecze w różnych ligach europejskich, zgodnie twierdzą, że młodość i umiejętności często przegrywa z doświadczeniem i wyrafinowaniem. Młodzi zawodnicy często nie do końca wiedzą, jak poradzić sobie w pewnych boiskowych sytuacjach. Często też nie radzą sobie z nerwami i presją. Przez to, ich forma bardzo się waha i w kluczowych momentach zawodzą. Dlatego też, trenerzy starają się budować swoje zespoły zarówno z młodych jak i tych doświadczonych zawodników. Mieszanka taka sprawdza się najlepiej, gdyż nastoletni zawodnicy wnoszą świeżość i energię, natomiast ‚seniorzy’ charakteryzują się stoickim spokojem i rozwagą. Na doświadczonych zawodników stawia się głównie w defensywie, gdyż to ta właśnie formacja wpływa na wyniki zespołu. Bramkarze oraz środkowi obrońcy zazwyczaj są najstarszymi w zespole, bowiem w ich przypadku forma fizyczna nie jest najważniejsza.

Dodatkowo, doświadczeni zawodnicy często typowani są na mentorów dla swoich młodszych kolegów. Swoim ograniem pokazują, jak najlepiej zachować się w pewnych momentach. Przeważnie charakteryzują się oni również pełnym profesjonalizmem, dając solidny przykład całej drużynie. Z takich powodów, sędziwi zawodnicy wciąż są cenieni i musimy przyzwyczaić się, że będziemy ciągle oglądać mecze z ich udziałem.

Stopka autorska: wyniki na żywo

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 1.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz