Drgania w łożyskach tocznych

Łożyska są jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych obecnych w maszynie. Z powodu ich znacznej eksploatacji, podlegają bardzo często wymianie. Rola jaką spełniają łożyska w mechanizmach to przeniesienie obciążenia roboczego z obrotowego elementu na korpus maszyny. Powstanie drgań w łożysku spowodowane może być przez wiele czynników, najczęściej jednak przyczyną jest:

  • luz promieniowy bądź luz osiowy,
  • drgania własne elementów łożyska,
  • błędy wykonania elementów łożyska (tzn. brak chropowatość bądź krągłości),
  • brak wyważenia koszyka utrzymującego elementy toczne,
  • zmiana liczby elementów tocznych powodujących zmianę sztywności.

Reklama

Poziom drgań wzrasta równocześnie ze wzrostem zużycia się łożyska, wyróżnić można trzy etapy jego uszkodzeń:

  • etap szumowy,
  • etap drganiowy,
  • etap termiczny.

Etap szumowy

drganie łożyskW miarę powstawania nowych mikrouszkodzeń, szerokopasmowy charakter przyspieszeń drgań zawęża się do częstotliwości elementów łożyska. W końcowej fazie etapu szumowego, szczytowe przyspieszenie drgań obudowy zazwyczaj przybiera bardzo duże wartości, stając się bardzo czytelnym znakiem świadczącym o konieczności wymiany łożyska.

Etap drganiowy

W przypadku, gdy łożysko nie zostanie wymienione po etapie szumowym, następuje powolne powstawanie ubytków, wartość szczytowa przyspieszeń drgań znacząco wzrasta. Żywotność łożyska może wynosić już tylko kilka godzin, następuje znaczne zwiększenie luzów w łożysku.

Etap termiczny

W przypadku, gdy dwa poprzednie etapy zostaną błędnie zdiagnozowane oraz zignorowane, dalsza praca łożyska powoduje jego znaczną deformację oraz spore ubytki masowe. Z tego powodu generowane jest o wiele większe niż podczas normalnej pracy tarcie, co wiąże się bezpośrednio ze znacznym wydzielaniem ciepła. Łożyska osiąga bardzo wysoką temperaturę a następnie ulega awarii.

Stopka autorska: luz osiowy – http://bearing.pl/36903,nadmierny-luz-osiowy.htm

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz