Droga do osiągania wewnętrznego mistrzostwa

Co wyobrażasz sobie, gdy słyszysz określenie „samodoskonalenie”? Może pojawia się w głowie obraz kogoś takiego jak mistrz sztuk walki – spokojnego, skupionego i mającego wszystko pod kontrolą. A może wyobrażasz sobie ludzi, którzy mają zaplanowane życie i kontrolują własną przyszłość. Czy czujesz, że masz pod kontrolą swoją karierę i życiowe cele? Czy na bieżąco przejawiasz cechy, które mocno przybliżają Cię do osiągnięcia planów? A może, podobnie jak wiele osób, czujesz, że powinieneś przejąć większą odpowiedzialność i kontrolę nad swoimi myślami, działaniami i emocjami?

Reklama

Czym jest wewnętrzne mistrzostwo?

Gdy rozwiniesz zdolność samodoskonalenia, masz możliwość kontrolowania się w każdej sytuacji i świadomego, systematycznego działania, w kierunku swoich celów. Znasz własne zamiary i posiadasz samodyscyplinę potrzebną do robienia rzeczy w sposób zaplanowany, będąc skoncentrowanym i opanowanym. Panowanie nad sobą oznacza kontrolowanie własnych emocji, działań czy impulsów oraz tego, co jest niezbędne do osiągnięcia celów w swoim życiu. Pomyśl teraz o ludziach, których znasz, nieposiadających zdolności samodoskonalenia. Prawdopodobnie działają oni w sposób impulsywny i niezorganizowany. Mogą poddawać się swoim emocjom, np. krzycząc na znajomych, działając nieprzewidywanie i w rezultacie sprawiając wrażenie mało rzetelnych.

Kiedy wykazujesz się samodoskonaleniem w pracy, inspirujesz współpracowników, pokazując, że posiadasz wewnętrzną siłę i stabilność potrzebne do skutecznego przywództwa. Tak więc, wykreowanie nawyku pracy nad sobą warte jest wysiłku, bo dzięki temu prawdopodobnie staniesz się szczęśliwszym, bardziej wyważonym człowiekiem i przekonasz się, jakie szanse zyskujesz z tego powodu.

Rozwój wewnętrznego mistrzostwa

  1. Cele

Kontrolowanie swojego życia zaczyna się od stworzenia wizji przyszłego życia. Pomyśl o ludziach, których znasz, którzy mają niesamowitą samodyscyplinę, oni dokładnie wiedzą, gdzie chcą iść w życiu, ta wizja daje im siłę, aby się tam dostać. Dlatego ważne jest, abyś zaczął od jasnej wizji swoich celów krótkoterminowych i długoterminowych. Opracuj je zgodnie ze swoimi wartościami i potrzebami, stwórz konkretny plan działania i pracuj codziennie w kierunku osiągania swoich celów. Przydatnym narzędziem do tego jest proces coaching wartości.

  1. Postawa i emocje

Twoja postawa i emocje odgrywają ważną rolę w procesie samodoskonalenia. Ci, którzy wykazują silne wewnętrzne mistrzostwo, nie pozwalają, aby emocje ich kontrolowały – to oni kontrolują swoje emocje. Skupiaj się codziennie na czymś pozytywnym i czuj wdzięczność za rzeczy, które masz, np. za wykonywaną pracę, którą lubisz, za ładną pogodę, za spotkania ze znajomymi. Czując wdzięczność i mając pozytywne nastawienie, nadajesz dalszy ton na resztę dnia. Oprzyj się pokusie, aby winić siebie za coś, co pójdzie nie tak. Auto sabotaż to szybki i okrutny sposób na zatrzymanie się przed dotarciem do prawdziwego potencjału. Jeśli uważasz, że podważasz swoje wysiłki, świadomie przerwij sobie proces myślenia i wypełnij umysł czymś pozytywnym i zachęcającym.

Zmień negatywne myślenie, zapisując sytuację, która je powoduje. Następnie zapisz emocje, jakie czujesz i notuj wszystko to, co przychodzi Ci do głowy. Przeżywaj każdą pojawiającą się emocję. Następnie znajdź dowody potwierdzające negatywny scenariusz, a następnie dowody, które je obalają. Wreszcie wymień uczciwe, wyważone, obiektywne myśli o tej sytuacji. Jeśli jesteś w stanie zarządzać i kontrolować swoje emocje, rozwijasz własną inteligencję emocjonalną, czyli umiejętność świadomego zauważania potrzeb innych ludzi i emocji, jakie wykazują. To cenna wiedza o tym, jak własne emocje wpływają na ludzi wokół Ciebie. Ci, którzy panują nad sobą, zawsze są świadomi innych i ciężko pracują, aby upewnić się, że ich emocje nie wpływają negatywnie na otoczenie.

  1. Siła woli

Pomyśl, jak wiele razy wyznaczyłeś sobie cel wynikający z konkretnej potrzeby, ale nie osiągasz go, bo brak Ci silnej woli i samokontroli. To spotyka większość ludzi, powodując, że czujemy zawstydzenie i rozczarowanie tym, że nie udało się osiągnąć tego, czego pragnęliśmy. Siła woli jest istotnym czynnikiem samodoskonalenia. To właśnie to, co popycha Cię do przodu, aby podjąć działania, nawet jeśli czujesz strach i niezdecydowanie. Siła woli jest również tym, co utrzymuje właściwy kierunek Twoich celów w każdym tygodniu i miesiącu, nie zbaczając z obranej drogi ani na moment. Aby zwiększyć siłę woli, upewnij się, że posiadasz zarówno racjonalne jak i emocjonalne motywy, a Twoje plany wynikają z aktualnego poziomu świadomości, najgłębszych wartości i potrzeb.

  1. Koncentracja

Poprawa koncentracji jest również kluczem do wewnętrznego mistrzostwa. Ile czasu marnujesz podczas pracy? Ile czasu spędzasz w internecie, rozmawiając z kolegami, pijąc zbyt często kawę? Co możesz osiągnąć, jeśli w pełni wykorzystasz godziny dostępne dla Ciebie?Zacznij pracę nad swoją koncentracją, skupiaj się na konkretnym zadaniu, aby następnie przejść do kolejnego. Usuwaj z otoczenia czynniki, które Cię dekoncentrują.

Stopka autorska: coaching – http://unitivecoaching.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz