Zastosowanie drukarek termicznych

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż drukarka termiczna nie wykorzystuje tonera, tuszu ani taśm barwiących tak jak to jest w innym rozwiązaniach – drukarkach atramentowych, laserowych lub igłowych. W drukarkach termicznych zamontowana jest specjalna głowica termiczna, która po podaniu do niej energii podgrzewa się wypalając punkty na papierze termicznym. W ten sposób powstaje wydruk; najczęściej w kolorze czarnym choć na rynku dostępne są również papiery termiczne pozwalające na wydruk w kolorze czerwonym lub niebieskim.

Reklama

Ze względu na brak tonera, tuszu oraz taśm barwiących drukarka termiczna jest tańsza w eksploatacji. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów papieru, mających różne właściwości. Różnią się one między innymi gramaturą papieru, zastosowaniem oraz gwarancją.

Papier termiczny należy przechowywać zgodnie z warunkami przechowywania podawanymi przez producenta papieru.

Niewłaściwie przechowywany papier może utracić zapisane na nim informacje.

Do drukarek termicznych należy stosować papier rekomendowany przez producenta drukarki, gdyż w przypadku użycia niewłaściwego papieru może zostać uszkodzona głowica termiczna. Uszkodzenie z takiego powodu nie podlega oczywiście gwarancji.

Drukarki termiczne (po angielsku thermal printer) drukują również na etykietach samoprzylepnych. Ma to zastosowanie w logistyce, medycynie, przemyśle spożywczym oraz wszędzie tam gdzie potrzebne jest znakowanie towarów.

Drukarki termiczne można podzielić na następujące grupy drukarek:

 • drukarki POS (Point of Sale)
  drukarki służą do wydruku paragonów najczęściej w punkcie obsługi klienta
 • drukarki kioskowe
  drukarki służą do zabudowy w kioskach internetowych, multimedialnych, informatycznych
 • drukarki mobilne
  drukarki wykorzystywane są w mobilnej sprzedaży m.in. w vansellingu, do druku recept przez lekarzy, do druku pokwitować itp
 • drukarki panelowe
  drukarki wykorzystywane w automatyce, punktach sprzedaży, w przemyśle samochodowym

Innymi zaletami druku na drukarkach termicznych jest ich szybkość oraz niewielkie wymiary. Nowoczesne drukarki termiczne drukują z szybkością do 300mm na sekundę, co sprawia iż standardowy paragon drukuje się krócej niż 1 sekundę.

Wymiary drukarek zależą od danego zastosowania – dostępne są np. duże lub małe drukarki kioskowe albo duże lub małe drukarki paragonowe.

Drukarki różnią się między sobą przede wszystkich szerokością druku oraz zasilaniem. Ze względu na te parametry drukarki można podzielić na następujące grupy:

 • szerokość papieru 58mm (2”)
 • szerokość papieru 80mm (3”)
 • szerokość papieru 112mm (4”)

oraz

 • zasilanie 5V
 • zasilanie 24V

Zastosowanie danej drukarki zależy oczywiście od klienta.

Stopka autorska: thermal printer – http://www.thermal-mobile-printers.com

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.7/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz