Drzwi na ościeżnicach

Piękne drzwi w domu dodają pomieszczeniom charakteru i są integralnym elementem aranżacji wnętrz. Przy ich wyborze bierzemy pod uwagę design i kolorystykę, która najbardziej nam odpowiada.

Reklama

drzwi pokojoweCzęsto jednak zapominamy o jednym bardzo ważnym elemencie, a mianowicie ościeżnicach. Wiąże się to z tym, że ościeżnice nie wchodzą w skład kompletu drzwi i trzeba je kupić osobno.

Mają wiele kształtów, a bogata gama kolorystyczna ułatwia nam dobór odpowiedniej okleiny do drzwi. Warto też zwrócić uwagę na to, czy będzie nam potrzebna ościeżnica regulowana czy stała.

Rodzaje framug

Najprostszym modelem ościeżnic są stałe. Jest to bardzo prosta i standardowa konstrukcja o określonej szerokości. Są one trudne w montażu. Trzeba być bardzo uważnym, ponieważ należy dopasować wszystkie elementy do siebie, co wcale nie jest takie proste.

Zdarza się jednak, że ściany w pomieszczeniach mają niestandardowe wymiary. Dlatego dobrze jeśli będą zastosowane w nich ościeżnice regulowane. Doskonale nadają się nawet do grubych murów, ale należy pamiętać, że ściana powinna mieć określoną minimalną grubość, nie mniejszą niż 75 mm.

Tego rodzaju ościeżnice są także doskonałym rozwiązaniem w przypadku drzwi przesuwnych. Ościeżnica regulowana ma tę wadę, że jest znacznie droższa od tej stałej, ale daje znacznie więcej możliwości aranżacyjnych niż ta druga.

Jedna całość

Jednym z rodzajów ościeżnic regulowanych są ościeżnice bezprzylgowe. Takiego rodzaju rozwiązania są bardzo oryginalne i nowoczesne oraz świetne komponują się z otoczeniem.

W tego rodzaju konstrukcjach, framuga i skrzydło drzwi stanowią jedną płaszczyznę, co daje bardzo ciekawy efekt wizualny.

Ościeżnice w starym i nowym budownictwie

W nowym budownictwie, montaż drzwi pokojowych i ościeżnic nie powinien stanowić większego problemu. Jednak ten może się pojawić podczas wymiany skrzydeł drzwiowych w starych budynkach.

O ile w nowych budynkach łatwo zainstalować wybraną ościeżnicę, sprawa komplikuje się w przypadku starszych budynków. Kilkadziesiąt lat wstecz w takich budynkach montowano metalowe futryny, które były bardzo nieestetyczne.

Wymieniając w nich drzwi, trzeba być przygotowanym na większy remont. Być może nieuniknione będzie wyrwanie całej framugi i wstawienie nowej. Z drugiej strony, można pokusić się o drzwi pokojowe na wymiar lub spróbować ukryć starą ościeżnicę, naklejając na nią okleinę w kolorze skrzydła drzwiowego.

Dziś oferta sklepów jest bardzo atrakcyjna, więc można kupić taką ościeżnicę, która będzie spełniać wszystkie wymagania zarówno techniczne jak i estetyczne. Ponadto takie konstrukcje są dość łatwe w montażu i bardzo funkcjonalne.

Równo pod kątem

Przy montażu czy to ościeżnicy regulowanej, czy stałej należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim o nie powinny być wmurowywane w ścianę, ani montowane tylko i wyłącznie na samej piance montażowej.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na uzyskanie odpowiednich kątów miedzy belkami bocznymi, a górną. Stosowanie się do wskazówek na pewno ułatwi montaż ościeżnicy.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz