Dysk twardy do typowego zastosowania

Dyski twarde są nieodłącznym elementem każdego komputera. To właśnie na nich są przechowywane wszystkie dane, które tworzymy, pobieramy, czy przegrywamy.

Reklama

Na przestrzeni kilkunastu lat szybkość, pojemność i wydajność dysków twardych znacznie się poprawiła.

Chyba każdy z  nas pamięta czasy, gdy dysk twardy o pojemności kilkudziesięciu gigabajtów był szczytem marzeń, a każdy, kto posiadał dysk o takiej wielkości zastanawiał się czym też go zapełni.

Czasy się zmieniły tak samo jak potrzeby użytkowników. Obecnie niejednokrotnie dysk o pojemności mniejszej niż kilkaset gigabajtów może nie wystarczyć na długo.

Co zrobić gdy zabraknie nam miejsca

Gdy wolna przestrzeń na naszym dysku twardym drastycznie spada pozostaje nam wymienić dysk na większy, lub dokupić kolejny dysk twardy. Dobrym rozwiązaniem jest kupienie dysku zewnętrznego z którego będziemy korzystać w momencie gdy będziemy potrzebować konkretnych danych.

Takie rozwiązania pozwala zaoszczędzić nieco prądu i pozwoli nam dodatkowo na podpięcie takie dysku do innego urządzenia. Obecnie najnowsze telewizory posiadają możliwość podpinania dysku twardego i uruchamiania z niego praktycznie dowolnego materiału wideo, audio, a nawet uruchamianie pokazu slajdów zdjęć z naszych wakacji.

Dysk zewnętrzny może służyć również jako kopia zapasowa najważniejszych danych zgromadzonych na dysku głównym podpiętym do komputera.

Szybszy dysk do zastosowań specjalnych

W momencie, gdy nasz system na komputerze zaczyna zwalniać możemy nieco przyspieszyć ten proces montując w komputerze dysk SSD. Jest to dysk, który przechowuje dane na pamięci flash. Dzięki temu czas dostępu do danych zapisanych w ten sposób jest praktycznie natychmiastowy. Ponieważ dyski SSD są znacznie droższe od tradycyjnych dysków w przeliczeniu na jeden gigabajt, dlatego dobrze jest stworzyć połączenie hybrydowe. Na dysku SSD warto umieścić cały system operacyjny i pliki z nim powiązane jak również pliki najczęściej uruchamianych programów i danych.

Pozostałe dane można umieścić na tradycyjnym dysku HDD.

Co za kilka lat

Za kilka lat może się okazać, że wszyscy będą korzystać jedynie  z dysków SSD, lub też powstanie kompletnie nowa technologia, która jeszcze bardziej szybkość pracy dysków, jak również jeszcze bardziej zwiększy ich pojemność przy zachowaniu takiej samej wielkości.

Już teraz w lepszych telefonach można spotkać kilkanaście gigabajtów wewnętrznej pamięci do dyspozycji użytkownika co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia.

Zwiększają się również pojemności zewnętrznych kart pamięci, z których korzystamy na co dzień w aparatach fotograficznych, telefonach i kamerach cyfrowych.

Stopka autorska: dysk twardy – http://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/dyski-3-5-4/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz