Dyski twarde w laptopach

Służy do przechowywania danych. Nazwa dysk twardy jest powszechnie stosowana z tytułu twardego materiału wykorzystywanego do produkcji dysku, jako podłoża do nośnika. Różni się od dyskietki, która była zbudowana z podłoża elastycznego. Dyski są przeznaczone do komputerów. Pierwsze powstały w 80 latach i miały małą pojemność.

Reklama

Dzisiaj dysk twardy jest profesjonalny i bardzo pojemny, a także posiadający wielką pamięć, w zależności od ceny jaką chcemy wydać na taki nośnik. Są przeznaczone do laptopów, komputerów, kamer oraz aparatów fotograficznych. Dyski twarde posiadają wiele pozytywnych cech oraz parametrów, na które należy zwracać uwagę przy ich zakupie. Zaliczają się do nich przede wszystkim pojemność, szybkość transmisji danych, średni czas pracy bez awarii, czas dostępu do danych czy prędkość obrotowa na minutę. Dyski można łączyć ze sobą w macierz dyskową, co sprawia, ze zwiększamy niezawodność przechowywania danych. Można także zwiększyć szybkość odczytu i zapisu danych. Dyski twarde są budowane z wirującego dysku tak zwanego talerza zamkniętego w obudowie. Mogą być też zbudowane z zespołu talerzy wykonanych ze stopu aluminium o powierzchni z nośnikiem magnetycznym. Każdy dysk zawiera głowicę, natomiast elektronika zastosowana w dyskach kieruje i kontroluje ruchem zaworów, obrotami dysku oraz kieruje odczytem i zapisem danych. Barierą ochroną na napęd ora głowicę jest obudowa. Chroni przed przedostawaniem się pyłu, pary wodnej oraz zanieczyszczeń, ponieważ wszelkie nawet najdrobniejsze zanieczyszczenie głowice może ją skutecznie uszkodzić i doprowadzić do awarii dysku.

Innym powodem awarii może być zużycie, błędy elektroniczne oraz błędy produkcyjne. Najważniejsze parametry przy wyborze dysku twardego to pojemność i wydajność. Istotne sa jednak inne parametry wpływające na efektywność pracy. Zalicza się do nich czas dostępu do danych, szybkość obrotowa talerzy oraz czas bezawaryjnej pracy. Ma to szczególne znaczenie dla pracy zestawu komputerowego. Pojemność jest jednak parametrem najbardziej istotnym. Nie powinno się jednak kupować dysków o ogromnych pojemnościach. Trzeba zwracać jedynie uwagę na to w jakim celu będziemy używać na dysk twardy i komputer. Wiele zależy od nas samych. Nośniki o dużych pojemnościach są bardzo drogie, jednak pojemność ta jest tak dłuższa, że w dużej mierze jest niewykorzystywana przez użytkownika.

Stopka autorska: http://www.ataniej.pl – Dyski twarde

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz