Dzieci przy komputerze i Internet

Codzienne przychodzi nam korzystać z dobrodziejstw Internetu, ale rzadko zdajemy sobie sprawę z jego wielkości. Na początku swojego istnienia sieć internetowa zawierała nieliczne, mało przyjazne i nieatrakcyjne strony www. W ciągu tak niewielu lat Internet stał się jednak potęgą i trudno jest wyobrazić sobie życie bez dostępu do kryjącej się tam wiedzy. Zarówno przedsiębiorcy jak i zwykli ludzie tworzą serwisy www, aby czy to zareklamować swój produkt czy po prostu wyrazić swoje myśli. Budowa stron internetowych stała się dziecinnie prosta, szczególnie za przyczyną coraz bardziej popularnych kreatorów www i blogów. Takie aplikacje porównują tworzenie witryny do zabawy klockami, co wcale znacznie nie odbiega od prawdy. Nawet dziecko radzi sobie w tej kwestii i tworzy strony o przygodach swojego misia, o ulubionych superbohaterach czy klasowych przyjaźniach. Część nauczycieli i dorosłych nie zaznajomiła się z Internetem i pozostała w tyle za swoimi uczniami i dziećmi.  Dziś nikogo nie dziwi obrazek dziesięciolatka tłumaczącego mamie jak wysłać maila.

Reklama

Rozwój portalu nasza-klasa także wskazuje na ogromne zainteresowanie Internetem wśród młodych osób. W początkach popularności rzeczywiście wielu dorosłych poszukiwało przez tę stronę klasowych znajomości, jednak z czasem nasza-klasa przekształciła się w serwis społecznościowy zrzeszający głównie aktualnych uczniów. Dorośli odnaleźli już swoje szkolne przyjaźnie i sporadycznie odwiedzają tę witrynę. Aktywni użytkownicy to głównie dzieci pokazujące zdjęcia z wakacji czy traktujące portal jak rozbudowany komunikator.

Jeszcze inna forma obecności młodych w Internecie to blogi. Ci, którzy marzą o profesjonalnym pisaniu lub mają romantyczną naturę nakazującą im eksponowanie uczuć, często zakładają blogi, by innym prezentować swoje przemyślenia i przygody. W Internecie pojawiają się ich wiersze, pierwsze opowiadania lub po prostu relacje z codziennego dnia. Dorośli nazwaliby taką formę wyrażania siebie pamiętnikiem lub dzienniczkiem i tak właśnie jest, tylko przestrzeń została zamieniona na tę wirtualną, dostępną dla każdego.

Dzieci i młodzi ludzie są żądni nowych znajomości i kontaktów. W tym celu często odwiedzają czaty czy fora dyskusyjne. Chcą poznać interesujących ludzi i porozmawiać z nimi, dlatego wybierają czatowanie. Na forach udzielają się by być usłyszanymi lub w celu podzielenia się informacjami. Jeszcze nie tak dawno, bo kilka lat temu, młodzież chętnie zakładała fora dla zamkniętych grup przyjaciół. Dziś panuje moda na portale społecznościowe, ale fora wcale nie zniknęły, tylko aktualnie zrzeszają ludzi zainteresowanych konkretną tematyką. Mogą to być programy komputerowe, gry czy nawet ściąganie na kartkówkach.

dziecko przy komputerze

Jeszcze niewiele młodych stworzyło stronę www. Większość utożsamia takie działanie z blogiem, a przecież nie każdy potrafi i chce dużo pisać. Dla tej reszty rozwiązaniem może być darmowy kreator stron www. Takie inicjatywy są coraz bardziej popularne. Proste edytory bez trudu zostały opanowane przez dzieci, które teraz mogą mieć własną stronę internetową.

Narzędzia i serwisy internetowe wciąż się rozwijają. Tempo tych zmian jest niesłychane. Dzieci dorastają wraz z tymi trendami i to właśnie one zawsze będą już stanowić duży procent udziału w Internecie. Może nie będą kupować w sklepach internetowych, ale zawsze będzie można ich spotkać na blogach, forach, serwisach plotkarskich i zapewne już niedługo masowo na własnych stronach www. Okazuje się, że młodzi najlepiej odnajdują się w tym wirtualnym środowisku i swoim zaangażowaniem świadczą o tym jak dziecinnie łatwe jest korzystanie z dobrodziejstw Internetu.

Stopka autorska: kreator stron www – http://pl.manifo.com/kreator-stron-www.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz