Dziennikarstwo obywatelskie: o co właściwie chodzi?

Dziennikarstwo obywatelskie to temat coraz powszechniejszy, o którym możemy przeczytać w gazetach czy usłyszeć w telewizji. Mimo tego wiele osób wciąż nie wie o co właściwie chodzi w idei pisania (!) darmowych (!!) artykułów i publikowania ich w internecie. Najwyższy czas to zmienić!

Reklama

dziennikarstwo obywatelskiePrzejdźmy od razu do rzeczy, bez zbędnych wstępów. Dziennikarstwo obywatelskie to pewna koncepcja, która narodziła się całkiem niedawno. Jej założenia są bardzo szlachetne: dziennikarze-amatorzy tworzą profesjonale artykuły i umieszczają je w sieci. Bezpłatnie. Niekomercyjnie. Społecznie. No dobrze, ale czemu właściwie ktoś miałby to robić!?

Jakkolwiek może wydawać się to dziwne, pisanie – czyli dziennikarstwo obywatelskie – to hobby, a nawet coś więcej – to swego rodzaju pasja. Jedni lubią grać na gitarze, inni rzucać do kosza a jeszcze inni – pisać artykuły. To wyjaśnienie chyba najlepiej oddaje sens dziennikarstwa obywatelskiego.

Inna sprawa, że pisanie artykułów w sieci nie do końca ma charakter całkowicie niekomercyjny. Czyn społeczny czynem społecznym, ale dziennikarstwo obywatelskie jest też swego rodzaju „polem treningowym” do podnoszenia swoich copywriter’skich umiejętności. Poza tym jest też szansą na złapanie kontraktu w gazecie czy portalu internetowym – jeżeli ktoś nasze wypociny przeczyta i mu się spodobają.

Dziennikarstwo obywatelskie wchodzi też w coraz większe konszachty z branża SEO. Wszystko dlatego, że artykuły do jedna z form pozycjonowania stron internetowych. A skoro tak jest to można połączyć przyjemne z pożytecznym i… tworzyć artykuły na potrzeby SEO właśnie. Szkoda tylko, że wiele z tych artykułów pozostawia bardzo wiele do życzenia i ma niewiele wspólnego ze szlachetną ideą dziennikarstwa obywatelskiego…

W Polsce działa obecnie przynajmniej kilkanaście witryn dziennikarstwa obywatelskiego. Jedną z nich jest nasz Sbart. Innymi są chociażby Artelis, iThink, Interia360 czy Dziennikarz24. Miejsc do publikacji własnych tekstów jest więc naprawdę sporo. A będzie pewnie jeszcze więcej – bo wszystko wskazuje na to, że Polacy rzeczywiście lubią pisać!

Stopka autorska: dziennikarstwo obywatelskie – http://www.artykul.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz